TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince arz ederim. 21.02.2023 Alpay Antmen/Mersin Milletvekili

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık merkezli olarak meydana gelen deprem felaketinde Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman Hatay, Osmaniye, Adana İllerimizde büyük bir afete ve yıkıma neden olmuş; bu İllere Elazığ ilimiz de eklenerek Afet Bölgesi ilan edilmiştir.

Resmi rakamlara göre maalesef şu ana kadar 41 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Tüm Türkiye'de halkımız, deprem bölgesinin yaralarını sarmak; depremzede vatandaşlarımıza destek olmak adına maddi-manevi desteği sağlamak için elinden geleni yapmaktadır. 

Kurumlarımız da hem planlı yardımın sağlanması hem de güvenlikli şekilde bu yardımlann ulaştırılması için harekete geçmişlerdir. 

Ancak tarafıma iletilen iddialara göre Mersin'de Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yardım araçlarının üzerlerine iktidar partisi AKP'nin pankartlarını ve logolarını asmakta ve kamu kurumuyla; halkın yaptığı yardımları sanki iktidar partisi yapıyormuş gibi göstermeye çalışmaktadır. 

İnsanlarımızın hayatını kaybettiği, vatandaşlarımızın deprem bölgesinde tüm mal varlıklarını yitirdiği bir ortamda dahi partizanlık yaparak iktidar reklamı yapmaya çalışmak hem en başta vicdansızlık hem de 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa aykırıdır. 

Bu bağlamda; 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

En çok alım yapılacak ilk 20 öğretmenlik branşı belli oldu! En çok alım yapılacak ilk 20 öğretmenlik branşı belli oldu!

1 - Mersin Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; yardım araçlarının üzerlerine iktidar partisi AKP'nin pankartlarını ve logolarını asmakta ve kamu kurumuyla; halkın yaptığı yardımları sanki iktidar partisi yapıyormuş gibi göstermeye çalışmış mıdır?

2 - Bu iddialar doğruysa konuyla ilgili hangi idari ve hukuki adımları atacaksınız? 

3 - Milli Eğitim Müdürlükleri, okullar ve bakanlığınıza bağlı başka birimlerde yapılan ve toplanan yardımların gönderildiği araçlara iktidar partisi ambleminin yapıştırıldığma dair tarafınıza iletilen şikayetler bulunmakta mıdır? Varsa bunlar nelerdir ve akıbetleri ne olmuştur? 

4 - Türkiye'nin dayanışmaya ve birliğe ihtiyacı varken; bu ortamda dahi partizanlık yapmaya çalışan bakanlık personellerinizle ilgili ne tür adımlar atacaksınız