3600 ek gösterge düzenlemesinde hesaplar sil baştan: 'Yüzde 30' detayı

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam için gözler 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

KAMU 01.01.2023, 19:18 Editör
3600 ek gösterge düzenlemesinde hesaplar sil baştan: 'Yüzde 30' detayı

3600 ek gösterge düzenlemesi için günler kala vatandaşlar aylıklarındaki artışın ne kadar olacağını merakla bekliyor. Bütün öğretmenleri kapsayan düzenlemeye ayrıca birçok meslek grubu da dahil olacak. 

Bazı meslek gruplarında daha önce birinci derece 2200 veya 300 üzerinden emekli olan vatandaşlar için 6 ay bekleme süresi kaldırıldı.

Düzenleme kapsamında hizmet tazminatı ek ödemesinin de artması beklenirken memur ve emeklisine yüzde 30 zam yapılması durumunda ortaya çıkan emekli ikramiyesi tutarı da belli oldu.

GÖSTERGELER 15 OCAK'TA 3600'E YÜKSELECEK

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Öğretmen, polis, avukat, hemşire, din görevlisi emeklisi olanlardan daha önce birinci derece 2200 veya 3000 üzerinden emekli olan kişiler için 6 ay bekleme süresi uygulanmayacak. 

Bu kişilerin 2200 veya 3000 göstergesi 15 Ocak tarihinde kendiliğinden 3600'e yükselecek. Geriye doğru hak verilmesi söz konusu olmayacak.

İkinci ve üçüncü dereceden emekli olanların ek gösterge artışları aylıklarını çok etkilemeyecek. Halen görevde olup emekli olacak olanlar ise 6 ay bekleme süresi yönüyle "yükselenler ve atananlar" olarak ikiye ayrılıyor.

İKİ AYRI EK ÖDEME

Birinci dereceden emekli olanların ek göstergeleri yükselince maaşlarında ciddi bir artış olacak. 3600 alan memur emeklileri emekli aylıklarını 1 Ocak itibarıyla alırken, ocak ayının ortasında 2023/Ocak-Haziran katsayı farkını, 15 Ocak-31 Ocak arası 3600 ek gösterge farkını alacak. Yani iki ayrı ek ödeme alacaklar.

Katsayı farkı her ocak ve temmuz ayında ek olarak ödeniyor. Önümüzdeki yıl ocak ayında ise bir de 3600 farkı ödenecek.

EMEKLİ İKRAMİYESİ 65 BİN LİRAYA YÜKSELECEK

Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600'e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli maaşı 1234 TL ile 1391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 lira ile 50.150 lira arasında bir artış olacak.

Bu tutarlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte artacak olan memur ve emekli aylıklarındaki yükselişle birlikte daha da artacak. Memur ve emeklisine yüzde 30'luk bir zam durumunda 50 bin 150 lira olan bu tutar 65 bin 195 liraya çıkacak.

MEMUR VE EMEKLİ AYLIKLARINDAN DOLAYLI YOLDAN DA ARTIŞ OLACAK

Özel hizmet tazminatı, ek ödeme tutarlarıyla açıklanan emeklilik tazminat tutarları en yüksek devlet memurları aylığına uygulanan yüzdelik oranlarla belirleniyor. En yüksek devlet memur maaşı belirlenirken 1500 gösterge rakamı ile 8000 ek gösterge rakamı toplamı (9500) aylık katsayı ile çarpılıyor.

Ek göstergenin 8600'e çıkması durumunda en yüksek devlet memuru aylığı da 9500 yerine 10100 rakamı ile aylık katsayının çarpımı sonucu bulunacak tutar olacak. Tazminat ve ek ödeme oranlarının uygulanacağı tutardaki artış memur ve emeklilerin aylıklarına dolaylı yoldan da bir artış sağlanacak.
gerçekgündem

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (12)
ADALETCİ 4 hafta önce
HİÇ BİR SENDİKA LİSANS MEZUNU MEMURLARIN DURUMUNDAN BAHSETMİYOR.3600 ONLARIN HAKKI DEĞİLMİ
Adalet 4 hafta önce
3600 ek gösterge alamayan Tekniker ler ne olacak onunla ilgili bir çalışma yok galiba.
YHS 4 hafta önce
Yhs lileri torba yasaya koyun verin şu gih kadrosunu seçimden önce müjde bekliyoruz 110 bin hizmetli aileleriyle birlikte yaninizda ve duaciniz oluruz sevindirin bizi üzmeyin bizi küstürmeyin bizi... kurt dumanlik günu ariyor bu dumanlik puslu havayi çevirin sevinçe mutluluga lütfen ayni işi yapiyoruz ayni odada ayni lise ve üniverste mezunu ayni masa fakat özlük haklari ve maaşi benden fazla aliyor bu adil ve adeletli değil düzeltin bu haksizliği. müjdelerinizi bekliyoruz sayin reisim cumhur başkanim sizin adeletinize guveniyoruz inşAllah yanilmayiz müjdelerinizi bekliyoruz
Ahmet 4 hafta önce
Artık adam gibi haber yapın memuru ve emekliyi hüsrana uğrattınız. Sanki iktidarın sözcüsü gibi haber yapıyorsunuz. Birazda emeklinin memurun yanında olun artık.
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 4 hafta önce
Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınav Tarihi daha fazla ötelenmeden lütfen açıklansın...
Ahmet 4 hafta önce
Artık yorulduk 15 Ocaktan sonra sizi artık okumayacagiz.
Mustafa mermerkays 3 hafta önce
Şube müdürü ilçe müdürü 2200 den 3000 e yükselmiş guya 156 TL yapıyor alsın geri bu müdürbekçi imam müezzin kadarda iş yapmıyor kaldırın gitsin ilçe müdürlüklerinde olsun bitsin
Hehe 3 hafta önce
Sendikalar kaldırılsın bir şey yaptıkarı yok zaten inadına muhalefet
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın