3600 Ek göstergeden yararlanamayan meslek grupları için yeni düzenleme açıklaması

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, bazı meslek gruplarının 3600 ek gösterge dışında tutulması nedeniyle mağdur edildiğini, bunlarında yararlanabilmesi için bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

KAMU 21.09.2022, 07:24 21.09.2022, 07:31 Editör
3600 Ek göstergeden yararlanamayan meslek grupları için yeni düzenleme açıklaması

Sağlık teşkilatlarında lisans mezunu GİHS’na mensup memur, VHKİ, Şef, Ayniyat Saymanı, THS, ile YHS kadrolarında çalışanların ve bu kadrolardan emekli olanların 3600 ek göstergeden yararlanamadıklarına dikkat çeken Taşkın, bunun Anayasa’nın 10. Maddesine aykırı olduğunu ve devletin kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapamayacağını belirterek,  Meclis’te, bu mağduriyetin giderilmesi için düzenleme yapılmasını istediklerini söyledi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

30 hizmet yılını dolduran önlisans mezunu kamu çalışanlarına dahi 3600 ek gösterge verilirken, bazı lisans mezunlarının kapsam dışı tutulmasının adalet ve hakkaniyet duygularını zedelediğine vurgu yapan Taşkın, bu ayrımcılığın çalışma barışına ağır darbe vurduğunu sözlerine ekledi. Bu nedenle idari personelin moral ve motivasyonlarının yükseltilmesi, kendilerinin tükenmişlik sendromundan kurtarılması amacıyla 3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsamasını istiyoruz, ifadelerini kullandı.

3600 ek gösterge çalışmalarına başladıktan sonra yapılan açıklamaları da hatırlatan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen temsilcilerinin 51 madde de uzlaşarak ortak bir metin sunduklarını, görüşmelerin hem Bakanlık hem de konfederasyonlar arasında olumlu ilerlediğine dair açıklamalar yaptıklarını belirterek, uzlaşarak ortaya çıkardıkları tablo da ayrımcılık ve mağduriyet olduğunu söyledi.

Necip Taşkın, devletin kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapmasını kabul etmediklerini söyledi. Taleplerinin açık ve net olduğunu belirten Taşkın, 3600 ek göstergeden yararlanamayan kamu çalışanlarının da yararlanabilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasını istediklerini söyledi.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (7)
Mürsel dok 2 hafta önce
3600 EK GÖSTERGE 1. DERECEYE DÜŞEN TÜM KAMU GÖREVLİLERİ VE EMEKLİLERİNE VERİLMELİ
1. DERECEYE DÜŞEMEYENLER İÇİN SİLAHLI KUVVETLER VE EMNİYETTE UYGULANANCAK MEVZUAT UYGULANMALI

AŞAĞIDAKİ MESLEK GRUPLARINA HÜKÜMET NEDEN 3600 EK GÖSTERGE VERMİYOR MEMUR SENDİKALARI BU KONULARDA ÜYELERİNİ AYDINLATMIYOR
ŞEF, TEKNİKER, V.H.K.İ, ZABITA VE İTFAİYE MEMURU, EVLENDİRME MEMURU, İNFAZ KORUMA MEMURU , ORMAN MUHAFAZA MEMURU, ANBAR MEMURU,GİŞİ MEMURU, VEZNEDAR, TAHSİLDAR, KORUMA VE GÜVENLİK MEMURU, BİLGİSAYAR İŞLETMENİ , MUHASEBECİ,MUTEMET,MEMUR,ÖLÇÜ VE AYAR MEMURU,ŞÖFÖR,FOTOĞRAFCI ,VE NORM KADRODA OLUP 3600 EK GÖSTERGEDEN YARARLANAMAYAN MESLEKLER İÇİN;
MECLİS AÇILDIĞINDA TÜM SİYASİ PARTİLER BU ADALETSİZLİĞİ GİDERMEK İÇİN SENDİKALARLA BERABER ORTAK ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURMALIDIR.
EĞER Kİ MECLİSTE BU ADALETSİZLİK GİDERİLMESE TÜRK ADALETİ NE GÜVENİM SONSUZ ANAYASA MAHKEMESİ ADİL BİR ŞEKİLDE KARARA BAĞLAR. SAYGILARIMLA


EK GÖSTEGE ADALETSİZLİĞİ İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
LÜTFEN PAYLAŞIM YAPALIM
hizmetli 2 hafta önce
sadece gönül okşama amaçlı. herkes için 3600 dediğin anda sadece reklam amaçlı olduğu belli. keşke olsa ama olmayacak duaya amin demem.
yhs 2 hafta önce
hizmetli kadrosunda çalışanlara daha çok verilsin yılların mağduriyeti giderilir inşAllah
Bedreddin Örnek 2 hafta önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI İSTİYOR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. Devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan, dahası bir bekçiden daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memurlar ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırarak, hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı SENDİKANIZIN AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Gereğinin yapılması dileklerimle.
yhs 2 hafta önce
birlik olma zamanı sendıkalardan açıklama bekliyoruz
Ahmet 2 hafta önce
3600 ek gösterge birinci dereceye düşmüş ve 4 yıllık lisans mezunu olan tüm memurlara verilmelidir.
Musti gardiyan 2 hafta önce
Lise üniversite ayrimi olmadan herkese 3600 zaruridir
20
parçalı az bulutlu