4/D'li personele tayin ve becayiş hakkı verilmesi TBMM’de

4/D kadrosu kapsamında çalışan işçilere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak düzenleme ile yasal olarak tayin ve yer değiştirme haklarının tanınması maksadıyla hazırlanan kanun teklifi TBMM'ye sunuldu.

4/D'li personele tayin ve becayiş hakkı verilmesi TBMM’de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 
14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. Turan AYDOĞAN/ İstanbul Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 
4857 sayılı iş kanunu kapsamında çalışan sürekli işçilerin tayin ve becayiş hakkına sahip olmadıkları bilinmektedir. Bu hakka sahip olmadıkları için büyük güçlük çeken vatandaşlarımız olduğu da açıkça gözlemlenmektedir. Söz konusu hakka sahip olmadıklarını ve bununla alakalı mağduriyet yaşadıklarını elektronik posta yöntemiyle, doğrudan ziyaretimize gelerek ya da sosyal medya üzerinden tarafımıza ileten vatandaşlarımızın aile yapılarındaki bozulmanın ve yaşanan mağduriyetin somut olarak tanıklığını da etmiş bulunmaktayız. 

Söz konusu haklara sahip olamadıkları için aile bütünlüklerinin bozulduğunu, psikolojik olarak yıprandıklarını ifade eden vatandaşların talepleri açık ve nettir. 4 D daimi işçi statüsünde çalışanların da diğer statüdeki çalışanlar gibi yasal hak olarak tayin hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Bakmakla mükellef oldukları aile fertleri olan ve işsiz kalmamak için bu sorumluluklarını yerine getiremeyen vatandaşlarımız haklı olarak bu taleplerini defalarca tarafımıza iletmişlerdir. 

Bu kanun teklifi 4D kadrosu kapsamında çalışan işçilere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak düzenleme ile yasal olarak tayin ve yer değiştirme haklarının tanınması 
maksadıyla hazırlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak eş durumundan ya da hasta veya yaşlı bakımı zorunluluğunun olduğu durumlarda, kişilerin söz konusu mağduriyetin giderilmesi açıcından eşin ya da bakıma muhtaç kişinin olduğu ile tayin isteme hakkının sağlanması ve böylece aile kurumun devamı ve özel mazeretlerin giderilmesi amaçlanmıştır. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir 
MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 7 ay önce

BİZ SINAVLA KAZANDIĞIMIZ KADROMUZU ALAMAZKEN BUNLARA BELEŞ KADRO VERİLDİ.ŞİMDİDE SÖZLEŞMELERİNİN İÇİN DOLDURUN.YARDIMCI HİZMETLERE EK GÖSTERGE YAN ÖDEME YOKSA BİZDE İŞÇİ OLMAK İSTİYORUZ.HERKESİN TUZU KURU.BİZDEDE TUZ KOKTU.
ALLAH KABUL ETMESİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 7 ay önce

Sayın Vekilim çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir..sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.