Anayasa Mahkemesi, '3600 ek gösterge kanununu' esastan inceleyecek

Anayasa Mahkemesi 8 Eylülde gerçekleştirdiği genel kurulda gündeme aldığı dosyalara ilişkin açıklama yaptı.

KAMU 18.09.2022, 20:30 Editör
Anayasa Mahkemesi, '3600 ek gösterge kanununu' esastan inceleyecek

Anayasa Mahkemesi 8 Eylülde gerçekleştirdiği genel kurulda gündeme aldığı dosyalara ilişkin açıklama yaptı. 

AYM, 8 Eylül'de Ek gösterge Kanunu'nu esastan görüşecek.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (15)
şef 3600 7 gün önce
bugün emekli dilekçesi verip 2200 ek göstergeyle emekliye ayrılabilen bütün unvanlardaki memurlar 1 ocaktan itibaren de ya 2200 den emekli olmalı ya da hepsi 3600 den emekli olabilmeli adalet benim vicdanımda budur. aksi takdirde şu anda emekli şartları açısında eşit olanlar arasında 2800 de kalanlar aleyhine ayrım yapılmış olacaktır. bir kısım memurun kazanılmış hakkı ellerinden alınmış olunacaktır.2200 den 3600 e çıkarsa hepsine 4800 çıkacaksa hepsine 1100 indirilecek ise hepsine yani şu anda aynı şartlardakiler bundan sonra da nimette külfette eşitlik ilkesi gereği aynı haklara sahip olacaklardır. olmalıdırlar.
Kamu Şeflerinin sesini duyun 7 gün önce
Gara dağlar gar altında galanda
Ben gülmezem
Dil bilmezem
Şavatadan hakkariye yol bilmezem
Gurban olam, çaresi ne, hooyyyy babooov
Bebek yaniir, bebek hasda, bebek ataş içinde
Ben fakiro
Ben hakiro
Dohdor, ilaç, çarşi, bazar tam - takiro
Gurban olam, bu ne işdir, hoooyyy babovv
Bebek ağliir, bebek öliir, geçüt vermiy zap suyi
Ben halsizo, ben dilsizo, şeher uzah yolsizo
Bu ne biçim memlekettir, hooyyy babooovvv
Gara dağda gar altında ufağ ufağ mezerler
Yeddi ceset hetim hetim zap suyinde yüzerler
Hökümata arzeylesem azarlar
Ben ketumo
Ben hetimo
Ben ne biçim votandaşım, hoooyyy babooovvv
Şavatadan angaraya ses getmiiir
Biz getmeğe guvvatımız heç yetmiiir
Malımız yoh
Yolumuz yoh
Angaraya ses verecek dilimiz yoh
Angarada anayasso
Ellerinden öpiy hasso
Yap bize de iltimasso
Bu işin mümkini yoh mi hooyyy babooov
HAYRULLAH 6 gün önce
"KAMU ŞEFLERİNİN SESİNİ DUYUN" BU NE DEMEK BIRAKIN BU AYRIMCILIĞI SÖZ KONUSU 3600 EK GÖSTERGE YASASI İLE HAKLARIMIZ GASP EDİLMİŞ VE ANAYASA MAHKEMESİNE DAVA AÇILMIŞ BÖYLE BİR DURUMDA DAHİ "KAMU ŞEFLERİNİN SESİNİ" DUYUN DİYORSUN. PES DOĞRUSU, ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN MİSALİ.

KAMUDA YALNIZ ŞEFLER YOK, NALINCI KESERİ GİBİ HEP KENDİNİZE YONTMAYIN, ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR, HALEN GEÇERLİ OLAN ŞİMDİKİ UYGULAMADA ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP 1.NCİ DERECE OLAN TÜM MÜDÜR YARDIMCISI, ŞUBE MÜDÜRÜ VE MEMUR HEPSİNİN EK GÖSTERGESİ 2200 DÜR.
3600 EK GÖSTERGE YASASI MECLSTE GÖRÜŞÜLÜRKEN MÜDÜR YARDIMCILARI, ŞUBE MÜDÜRLERİ SESLERİNİ DUYURDU ONLARA 3600 EK GÖSTERGE VERİLDİ. YOKSA ONLARINDA 2800 OLACAKTI. BUNUN ÜZERİNE ŞEFLER AYAKLANDI. HA! ŞEFLERE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİNCE ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANACAK ÖYLE Mİ? 35000 ŞEF VARSA ONLARIN 10 KATIDA MEMUR, VEZNEDAR, TEKNİSYEN VS. ÇALIŞAN VAR. BURADA SÖZ KONUSU OLAN MÜKTESEP HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMIŞ OLMASIDIR.
Bedreddin Örnek 7 gün önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI TALEP EDİYORLAR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000'e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. Devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir bekçiden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memur, müdür yardımcısı, şube müdürü ve emeklilerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırmış ve bu hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Bu konuda Yüksek Yargınızın en doğru
kararı vermesi çalışma hayatına barış ve ahenk getirecektir.
Ali 1 hafta önce
Ek göstergede adalet istiyoruz.
Mürsel dok 1 hafta önce
Anayasa mahkemesi tüm memurları madur etmeden aďil karar verir
yhs 7 gün önce
hizmetlilerin yılların mağduriyetini mahkeme görür inşAllah
adem 7 gün önce
Sendıkalar çok uğraştik olmadı ancak 600 ek gösterge alabildık bunu mahkeme düzeltır.
3600 ŞEFLERİN YASAL HAKKI 6 gün önce
bildiğim kadarıyla mahkeme İdari işlem hakkında düzeltme yapmaz.hukuka aykırımı değil mi ona bakar.ayrıca uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız sonuçlara sebep olur mu diye değerlendirir ya kısmen ya da tamamen iptal eder veya hukuka uygun bulur.ama eşitlik ilkesi açıkça ihlal edildiği ortada olmasına rağmen burdan şeflere bir şey çıkacağını hiç umuyorum.aslında böyle süreçlerde kamuoyu oluşturmak önemli de ne var ki kaç kişi bir araya gelebiliyoruz
şef 6 gün önce
Adaletsiz yasayı iptal olur inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık