Eşi Aylıksız İzin Alan Memurun Maaşı 2021'de Ne Kadar Artar?

Çalışan eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun maaşında ne kadar artış olur? Eşi aylıksız izin alan memurun özlük hakları neler? Eşi aylıksız izne çıkan memura aile yardımı ve asgari geçim indirim ödeneği verilir mi

Eşi Aylıksız İzin Alan Memurun Maaşı 2021'de Ne Kadar Artar?

Eşi ücretsiz/aylıksız izin ayrılan memura aile yardımı ve asgari geçim indirimi uygulandığı için 2021 yılında toplam 430,49 TL ödenecek.

EŞİ ÜCRETSİZ İZNE AYRILAN MEMURUN MAAŞI ARTIYOR

Eşi ücret karşılığı aktif olarak çalışan memurun aylık net maaşı eşi çalışmayan memura göre daha az olduğundan, çalışan eşin aylıksız izne ayrılması memurun net maaşında artışa neden olmaktadır.

Devlet memuru, ücret karşılığı aktif olarak çalışmayan eşinden dolayı asgari geçim indiriminden ve aile yardımı ödeneğinden yararlanabilmektedir.  Bu nedenle, eşi çalışıyor olduğu için aile yardımı alamayan ve asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur, eşinin ücretsiz/aylıksız izne ayrılması halinde bu haklardan yararlanabilecektir.

Eşi ücretsiz/aylıksız izin ayrılan memura aile yardımı ödeniyor

Eşi herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde menfaat karşılığı çalışmaması ve sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması şartıyla) memur, her ay maşıyla birlikte aile yardımı alabiliyor.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memur, bu durumu Aile Yardımı Beyannamesi düzenlemek suretiyle kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak eş için aile yardımı ödeneğinden yararlanabiliyor. Ücretsiz/aylıksız izin süresinin bitimini izleyen aybaşından itibaren de bu yardım kesiliyor. Aylıksız/ücretsiz izin bitiminde aile yardımının kesilebilmesi için memurun yeniden beyanname vermesi gerekmekle birlikte, aile yardımı ödenmesi için verilen beyannamede izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda yeniden beyanname verilmesine gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2021 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre memura eşinden dolayı ödenen aile yardımının aylık net miktarı “376,83 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2021 yılının ilk altı aylık döneminde aile yardımı nedeniyle bu tutar kadar artıyor. 

Eşi ücretsiz/aylıksız izin ayrılan memura asgari geçim indirimi uygulanıyor

Herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde resmi veya özel bir kurumda aktif ücretli çalışmaması şartıyla) eşinden dolayı da memur hakkında her ay asgari geçim indirimi uygulanıyor.

Memur hakkında uygulanan asgari geçim indiriminin artması da aylık ücretinden kesilecek gelir vergisi miktarını azaltmakta ve aylık net maaşını artırıyor.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memur, bu durumu kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak her ay eşinden dolayı da asgari geçim indiriminden yararlanıyor. Ücretsiz/aylıksız izin süresi bitiminde eşi göreve başlayan memura, göreve başlama tarihini izleyen aybaşından itibaren eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanmıyor. Aylıksız/ücretsiz izne ayrılan eşi nedeniyle yararlanılan asgari geçim indiriminin izin bitiminde artık uygulanmaması için memurun yeniden bildirimde bulunması gerekmekle birlikte, asgari geçim indiriminden yararlanmak için yapılan başvuruda izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda yeniden bildirimde bulunulmasına gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2021 yılına ilişkin belirlemelere göre memurun eşinden dolayı yararlandığı asgari geçim indiriminin aylık miktarı “53,66 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2021 yılının ilk altı aylık döneminde asgari geçim indirimi nedeniyle bu tutar kadar artıyor. 

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun net maaşındaki toplam artış

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun net maaşı, 2021 yılının ilk altı aylık döneminde;

*“376,83 TL” aile yardımı,

*“53,66 TL” asgari geçim indirimi

kaynaklı olmak üzere toplam “430,49 TL” artıyor.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.