İşte milyonların Temmuz 2021'de alacağı yeni maaşlar ve zam oranları

2021 yılının ikinci maaş zammı Temmuz ayında gerçekleşecek. Emekliden memura, yaşlıdan engelliye, evde yakınına bakana kadar milyonlarca kişinin gelirinde artış olacak. İşte milyonların alacağı yeni maaşlar ve zam oranları

KAMU 27.06.2021, 10:26 Editör
İşte milyonların Temmuz 2021'de alacağı yeni maaşlar ve zam oranları

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında değişiyor. Bu yılın da ikinci zamlı maaşları önümüzdeki haftadan sonra hesaplanmaya başlanacak. Özellikle 5 Temmuz'da açıklanacak enflasyon oranlarından sonra 6 aylık değişim ortaya çıkacak ve bu oran milyonlarca vatandaşın maaşını artıracak. Memurlar ve emekliler başta olmak üzere sosyal yardım alan milyonlarca vatandaş Temmuz ayında açıklanacak oranlara kilitlenmiş durumda. 2021'nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 3'lük artışa eklenecek enflasyon farkını gösterecek.

TAZMİNATLAR DEĞİŞECEK
6 aylık enflasyonun yüzde 3'ü aşan kısmı, yüzde 3'lük zam oranına eklenecek. Memur maaş artışı, ayrıca yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine, emekli doktorların ilave ödemelerine etki edecek. 5 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 6.39 çıkarken, gözler Haziran enflasyonuna çevrildi. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki enflasyon tahmini ise zam oranının yüzde 7.67 olabileceğini ortaya koydu.

HESAPLAMASINI YAPTIK
Temmuz ayı ile birlikte maaşların yanında kıdem tazminatı tavanı da yükseleceğinden çalışanların alacağı tazminat miktarları da artmış olacak. Böylece 13 milyon emekli, 3.5 milyon memur ve milyonlarca sosyal yardım alan vatandaşla birlikte 30 milyona yakın çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanında da artış olacak. Şu anda 7.639 lira olan tavan 8.224 liraya kadar çıkabilecek. Temmuz ayı ile birlikte ödenecek maaşların hesaplamasını da sizin için yaptık. Tablolarda emeklilerin ve memurların aldığı en düşük maaşlar ve sosyal yardım ödemeleri bulunuyor. Emekli ve sosyal yardım maaşlarını 5 aylık enflasyon olan yüzde 6.39'a göre hesapladık. Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa bu oran maaşlara yansıyacak. Merkez Bankası'nın beklenti anketinden yaptığımız hesaplamaya göre de 6 aylık enflasyonun yüzde 7.67 çıkması bekleniyor. Buna göre de Temmuz maaşlarını hesapladık. İşte yaklaşık 18,5 milyon vatandaşın alacağı yeni maaşlar...

yeniasır

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (8)
Cengiz karaca 1 yıl önce
Ne kadar zam
O kadar oy
mem 1 yıl önce
YETKİLİ SENDİKA MEMURU DEĞİL KENDİ KOLTUK VE GELECEĞE DÖNÜK YATIRIM YAPMANIN PEŞİNDE
BAYRAKTAR 1 yıl önce
EKMEĞİN FİYATINI BİLMEYEN HAKEM HEYETİNİN DEDİĞİ OLDUKTAN SONRA HİÇBİR SENDİKANIN EFELENİP GEZMESİNDEN HAYIR BEKLEMEYİN HİÇBİR SENDİKANIN ÖNEMİ KALMAMIŞTIR.
mem 1 yıl önce
RESMİ FAİZLERİN %19 OLDUĞU BİR DÖNEMDE MEMURUN MAAŞ ARTIŞINDAN SÖZ ETMEK NE KADAR DOĞRU Kİ
Mustafa k. 1 yıl önce
Vergi dilimine girerek %5 maaşlarında düşeceğini yazsaydiniz keşke
Cengiz karaca 1 yıl önce
Memur sen masada ne alacak acaba
Kemal 1 yıl önce
süper zam müjde akp 5 maaş size uyduruk enflasyon 7 zammı daha beter olun
1 yıl önce
İşciye zam hemen arkasında petrola yiyecek içeceğe zam ne anladım ben bu işten
24
gök gürültülü hafif yağmurlu