Kamudaki ekonomistlerin mali ve özlük haklarına ilişkin talepleri

Kamudaki ekonomistlerin mali ve özlük haklarına ilişkin talepleri
Teknik Hizmetler kadrosunda yer alan kamudaki ekonomistler mali ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep ediyor.

Teknik Hizmetler kadrosunda yer alan kamudaki ekonomistlere yönelik ;

Özel Hizmet Tazminatı, Ek Ödeme oranlarının arttırılması ve ek 1 derece verilmesi ile ilgili talepler:

Kamuda ekonomist unvanında çalışan memurlar

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ek ödeme cetvelinde, 2006/10344 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı teknik hizmetler özel hizmet tazminatı cetvelinde , diğer teknik hizmet sınıfında yer alan kadrolara göre mali haklar konusunda çok geride kalmaktadır.  

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Teknik Hizmetler Kadrosunda yer alan tüm kadrolara ilave 1 derece verilmektedir. Fakat Teknik Hizmetler Kadrosunda yer alan ekonomistlerin sadece ''Matematiksel iktisat (ekonometri)'' bölümünü okuyan kişilere 1 derece verilmektedir. Kadroya atanırken teknik hizmetler sınıfında yer almasına karşın, idari hizmetler sınıfındaymış gibi uygulamaya maruz bırakılan tek kadro ekonomist kadrosudur. 

Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesinin, 2 sayılı cetvel Teknik Hizmetler Sınıfı E Bendinde, Kamudaki ekonomistlere Teknik hizmetler sınıfında yer almalarına rağmen yer verilmemiştir. 

12 Mayıs 2023 tarihli ve 32188 sayılı Resmi Gazetede 

‘’MADDE 1- 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın eki (I) sayılı “İş Güçlüğü, İş Riski, Temininde Güçlük ve Mali Sorumluluk Zammı” Cetvelinin “(B) Teknik Hizmetler Bölümü”nün 2. sırasında yer alan “mimar” ibaresinden sonra gelmek üzere “, peyzaj mimarı, iç mimar” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Aynı Kararın eki (II) sayılı “Özel Hizmet Tazminatı” Cetvelinin “(E) Teknik Hizmetler” bölümünün;
a) 1 inci sırasının (b) bendinde yer alan “mimar,” ibaresinden sonra gelmek üzere “peyzaj mimarı, iç mimar,” ibaresi,’’
eklenmiştir.

Bu değişiklikler ile peyzaj mimarı iç mimar kadrosunda yer alan memurların mali haklarında ciddi bir artış olmuştur

Kamudaki Ekonomistlerin  geleceğe umutla bakmaları ve refah seviyelerinin yükselmesi adına, peyzaj mimarları ve iç mimarlar için yapılan iyileştirmeler benzeri bir çalışma yapılması istenilmektedir.

İlgili talepler şunlardır: 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

1- 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Ek ödeme cetvelinde oranlarının arttırılması,

2-Diğer teknik hizmetler sınıfında yer alan ünvanlar gibi ek 1 derece verilmesi,

3- 2006/10344 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Teknik Hizmetler özel hizmet tazminatı cetvelinde Ekonomist ünvanına yer verilmesi ve mevcut "50" olan oranın  makul bir  seviyeye çıkartılması.

İlgili talepler doğrultusunda Ekonomistlerin mali ve özlük haklarında bir iyileştirme yapılması hususunda; Gereğini arz ederiz.

Kamuda Ekonomist kadrosunda görev yapan memurlar. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.