Memur Göstermelik Artış Değil, Gerçek Enflasyonun Altında Kalmayacak Ek Zam İstiyor!

Memur Göstermelik Artış Değil, Gerçek Enflasyonun Altında Kalmayacak Ek Zam İstiyor!

KAMU 20.04.2022, 14:25 Editör
Memur Göstermelik Artış Değil, Gerçek Enflasyonun Altında Kalmayacak Ek Zam İstiyor!

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Temmuz ayında verilecek artışla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN katıldığı bir canlı yayında Temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkının yanında Ocak ayında verildiği gibi sosyal refah ve denge tazminatı gündemlerine geleceğini söylemiş.

Ocak Ayında Ne Kadar Refah Payı Verilmişti?

Kamu görevlilerine toplu sözleşme gereği verilecek olan %5'lik artışın yanında %2.5'luk ek zam (refah payı) verilmiş daha ilk ay olan Ocak’ta enflasyon %11.1 çıkmıştı. Şubat ve Mart aylarını da ekleyince kamu görevlileri ve emeklileri şimdiden %15.31 alacaklı!

Önümüzdeki üç ay daha düşünüldüğünde yaklaşık %25-30 lar civarında enflasyon farkı verileceği öngörülmektedir. Toplu sözleşme gereği verilecek olan %7’lik artış da eklendiğinde her zaman olduğu gibi memur ve emeklilerine ZAM yaptık diye paylaşımlar yapılacaktır. Halbuki ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR!
Kaldı ki bu enflasyon farkı sahada karşılan gerçek enflasyon değil ne yazık ki TUİK verileridir. Gerçek enflasyon düşünüldüğünde kamu görevlilerinin ve emeklilerinin alım gücünün ne kadar düştüğü ortadadır.

Öncelikle enflasyon farkı için Temmuz ayı beklenmemeli, oluşan enflasyon farkı aylık olarak verilmelidir.

Temmuz ayında da Ocak ayında verilen %2.5’luk refah payı verilmesi düşünülüyorsa şimdiden söyleyelim; memur ilk aydan enflasyon altında kalacak %2.5’luk göstermelik artış değil, GERÇEK ENFLASYONUN altında kalmayacak EK ZAM istiyor.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Taşerona kepçeyle, Memura çay kaşığıyla. 1 ay önce
Memur seçimi bekliyor. %3,5.ların karşılığını sandıkta göstermek istiyor.
Cengiz karaca 1 ay önce
Memurlarda oy vermesin o zaman
YARDIMCI HİZMETLİ 1 ay önce
BÖYLE MEMURA BÖYLE SENDİKA MALUM SEN MEMURU SATAN SENDİKA .YHS LİLER BİTTİ ARTIK GİH KADROSUNA GEÇMEK İSTİYORUZ.
y.hizmetli 1 ay önce
EYT NERDE 3600 NERDE YHS LİLER GİH KADROSU BEKLER NEREDE İKRAMİYE NEREDE MHP NEREDE SEÇİM BEYANNAMENİZE HİÇ BAKMADINIZMI YHS LİLER İÇİN NE SÖYELEDİNİZ NE YAPIYORSUNUZ.
30
açık