Memur-Sen Başkanından, maaş tepkisi: Bu iş yerindeki memurlara asgari ücret uygulanmaktadır..

Eğitim-Bir-Sen olarak 2021 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilen 6. Dönem Toplu Sözleşmesinde ek gösterge ve sözleşmeli personele kadro kazanımları başta olmak üzere 92 yeni kazanım elde ederek önemli bir süreci başarıyla tamamlamıştık. Sürecin devamında, gerek aylık gerekse dönemlik oluşan ekonomik gelişmeler, beklenmedik fiyat artışları ve döviz kurunda yaşanan değişimler başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirlileri olumsuz etkilemiştir.

KAMU 27.12.2022, 11:51 Editör
Memur-Sen Başkanından, maaş tepkisi: Bu iş yerindeki memurlara asgari ücret uygulanmaktadır..

2022 Kasım ayı itibarıyla TÜİK’in resmi verilerine göre 11 aylık enflasyon yüzde 62,35, yıllık enflasyon ise yüzde 84,39 olarak tespit edilmiştir. TÜİK verileri ile ne yazık ki pazar ve market verileri uyuşmamaktadır. Nitekim devletin kendisi, kamu alacaklarına yönelik yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak belirleyerek hissedilebilir enflasyonun daha yüksek olduğunu göstermiştir.ne yazık ki uyuşmamaktadır. Nitekim devletin kendisi, kamu alacaklarına yönelik yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak belirleyerek hissedilebilir enflasyonun daha yüksek olduğunu göstermiştir.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararıyla, 2023 yılı için asgari ücret 8.506 TL olarak belirlendi. 2022 yılında iki defa gerçekleştirilen düzenleme ile yüzde 50,5 ve yüzde 30 olarak artış yapılmış, 2023 yılında ise yüzde 54,5 oranında artış yapılacaktır. Asgari ücrete yapılan bu zamlardan sonra;  üreticiler artan işçilik giderlerini hemen raflara yansıtmaya başladılar. Asgari ücretteki her artış piyasadaki tüm hizmetlerin ve malların anında zamlanması anlamına geliyor. Bu zamlardan sonra kamu çalışanın alım gücünde ciddi azalmalar olmuştur.

Memur-Sen’e bağlı Büro-Memur-Sen’in yaptığı araştırmada 2010 yılında en düşük memur maaşı ile asgari ücretli arasında ki maaş farkı %101 iken beklenen enflasyon zammı dışında herhangi bir artış olmaması durumunda 2023 yılının ocak ayında bu oran %9’ün altına inecektir.

Hükümet yetkililerinin kamu çalışanın hak kayıpları için acil önlem almalıdır.

Maaş artışı hiçbir şekilde asgari ücretliye yapılan %54,50’den az olmamalıdır.
Az alana daha çok, çok alana daha az gelecek şekilde Seyyanen zam yapılmalıdır.
Vergi dilimlerinden dolayı yaşanan kayıpların telafi edilerek vergi dilimi %15’e sabitlenmelidir.
Toplu Sözleşmeler enflasyon + refah farkı şekilde güncellenmelidir.
Bu önlemler alınmazsa yakın zamanda birçok devlet kurumunun kapısında aşağıdaki tabelayı göreceğiz.

  “BU İŞYERİNDE ÇALIŞAN DEVLET MEMURLARINA ASGARİ ÜCRET UYGULANMAKTADIR”

Şehmuz Önlü /Memur-SEN Batman Şube Başkanı

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
Bililnçdışı Hesabım 1 ay önce
İnsanın biraz yüzü kızarır! Sayın Memur-Sen'li şube müdürü! Bu açıklamayı yaparken hiç mi utanmadın?
KARABUDAK 1 ay önce
TOPLU SÖZLEŞMEYİ DEDEMİZ Mİ İMZALADI AKLINIZ NEDE İDİ
Bakış açısı 1 ay önce
Eskiden utanma vardı, arlanma vardı, mahçubiyet vardı. Hiçbir şey olmamış gibi, sorumlu değilmişler gibi açıklamalar yapılması, ... seviyenin ne hale geldiğini gösteriyor. Yazık.
nedret 1 ay önce
SENİN YÜZÜNDEN BUNLAR OLMADI MI SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK GİBİ KENDİNİ SAVUNMAYA ÇALIŞIYORSUN YAPTIĞIN HİÇ ÖNCÜLÜK YOK Kİ
Yunus Ucar 1 ay önce
Yetki sizde degilmiydi neyaptinuzda memur u bu hale düşürdünüz..masada sattığınız memurlardan utanmadan birde bu paylaşımı yapıyorsunuz.. Sarı sendika kendi cebinden başkasını düşünmediğini bu hale gelmedikmi..
yhs 1 ay önce
bana yatan para asgarinin altında8100
Nejdet 1 ay önce
Memur sen misin nesin lan birazda emeklilwri düşün alta kalan bizler olduk çok yazık sana
EDEP YAHU EDEP 1 ay önce
EY ALİ YALÇIN NE KADAR AH İNTİZAR VE VEBAL YÜKLENDİĞİNİN FARKINDASIN DEĞİLMİ?BUGÜN DÜNYA YARIN AHRET.MARİFET GİBİ BİRDE ÇIKMIŞ PİŞKİNCE AÇIKLAMA YAPIYORSUN.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI 10 YILDIR MAĞDUR.SÖZLEŞMELİYE VAR,İTFAİYECİYE VAR,TAŞERONA VAR,MÜBAŞİRE VAR.SINAV KAZANAN 2351 VHKİYE VE YHS NA YOK.İÇİNDE YHS OLMAYAN BİR DÜZENLEME ADİLSE SİZİ VİCDANİ PMUHASEBEYE DAVET EDİYORUM.VİCDANINIZ KABUL EDİYORSA 110000 YHS NIN SİZE BED DUA VE İNTİZAR ETMESİNİ GÖĞÜSLÜYORSANIZ BUYRUN YHS NIN CENAZE NAMAZINA ONLARI EL BİRLİĞİYLE YAŞARKEN ÖLDÜRDÜNÜZ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın