Memur Sen'den Maaşlara Yüzde 20 Zam ve Gelir Vergisi Yüzde 15'e Sabitlensin Talebi!

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 ve pandemi’nin etkisi ve diğer bileşenlerin katkısıyla; ekonominin makro-mikro verileri, bütçe gösterge ve gerçekleşmeleri, enflasyon faiz ve kur tarafının oran ve değişimleri, belli sosyal kesimler açısından daha fazla olacak şekilde kayıp, sorun ve sıkıntı üretmektedir.

Memur Sen'den Maaşlara Yüzde 20 Zam ve Gelir Vergisi Yüzde 15'e Sabitlensin Talebi!

2020 yılı enflasyonu %14,6, Merkez Bankası politika faiz oranı 2020 Ocak’ta 11,25  iken 2020 Aralık’ta ise %17, 2020 Ocak ilk iş günü 5,95TL olan dolar kuru  aynı yılın son günü 7.41 TL olmuştu. Bütün bu veriler, 2020 yılının kamu maliyesi ve bütçesinden daha az olmayacak şekilde kamu görevlilerinin maaş ve bütçelerinde de kayıp ve zarar üretmiştir.

2020 yılı bütünü itibariyle oluşan bu fotoğraf, 2021 yılının ilk üç ayında da benzer bir içerikle kendini göstermiştir. Faiz, enflasyon ve kur tarafında oluşan oran ve rakamlar; kamu görevlilerinin maaşlarında, ücretlerinde ve diğer mali haklarında kamu işvereni ve maliyesi eliyle telafi, tazmin ve temin sorumluluğunun sergilenmesini gerektiren seviyeye ulaşmış görünüyor.

Bilindiği gibi 2020 ve 2021 yıllarında kamu görevlilerinin maaş ve ücretleri ile diğer mali haklarında yapılacak artışlar, iyileştirme ve sair değişimler;  5. Dönem Toplu Sözleşme süreci kapsamında Kamu İşvereninin teklifleri ve Kamu İşveren tarafı temsilcilerinin takdirleri doğrultusunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla belirlenmiştir.

2020 yılında %4+%4 maaş artış oranına karşın yıl sonunda (birinci ve ikinci altı ay için enflasyon farkı oluşan bir şekilde)  %14,60’lık enflasyon gerçeği bir tarafta duruyor. Diğer taraftan 2021 yılı için ise %3+%3 şeklinde maaş artış oranlarına karşın yıl sonu enflasyon hedefinin %11’in üstünde, enflasyon tahminin ise %15’ler seviyesinde olması gibi bir gerçeklikte vardır.

İçinde bulunduğumuz hafta kur tarafında %15’lere yaklaşan sert artış gerçekleşmiştir. Diğer taraftan ise Merkez Bankası politika faizini %17’den 2 baz puan ve yaklaşık %11,70’lik oransal artışla %19’a yükseltmiştir. Kaba tabirle dolara yüzde 10, faize yaklaşık %12 oranında zam yapılmıştır. 

Aralık 2020’den bugüne faiz %15’den 4 puanlık  ve %26’lık bir artışla %19’a çıkması, kurda yaşanan %10-%15 bandında gerçekleşen sert yükseliş ve yıllık enflasyonun %15’ler, yıl sonu enflasyon tahminin %13-%14 seviyesinde olması gibi görünür veriler karşısında; kamu görevlilerinin maaşlarındaki ve mali haklarındaki erimenin,  bütçelerindeki sarsılmanın, alım güçlerindeki azalmanın görülmemesi imkansızdır.

Ayrıca, yakın dönemde açıklanan Ekonomi Reform Paketi içeriğinde, kamu görevlilerinin ve yetkili temsilcisi konumundaki Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın beklentilerine, taleplerine ve teklif ve tepkilerine uygun cevap niteliğinde hüküm ve hedeflere ne yazık ki yer verilmemiştir.   

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde 2020 ve 2021 yılı açısından (Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun keyfi, gerçeklere kayıtsız, ekonomik verilerle uyumsuz kararıyla) gerçekleşen yetersiz/adaletsiz/hakkaniyetsiz maaş-ücret artışlarının telafi ve tazmin edilmesini gerektiren süreçler yaşanmış, sonuçlar gerçekleşmiştir.

Maaşlar Seyyanen Zamla Yükseltilmeli, Mali Haklar İyileştirilmeli

Özetle kamu görevlilerinin maaşları ve bütçeleri, kamu maliyesi ve kamu bütçesinden daha az olmayacak şekilde mevcut gelişmelerden olumsuz etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir. Bu sonuç, Kamu İşvereni’nin gerçeklerle uyumlu teklif sunmamasının ,Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun ise gerçek duruma gözlerini ve  gerçekleri ifade eden beyanlara kulaklarını kapatmasının eseridir. Kamu İşvereni ve  Hakeminin birlikte ürettiği bu sonucu telafi ve tazmin etmek ise hiç kuşkusuz siyasi iradenin, hükümetin ve kamu yönetiminin ortak görev, yetki ve sorumluluk alanındadır.

Bu itibarla; kamu görevlilerinin maaşlarında, ücretlerinde, bütçelerinde ve mali haklarında yaşanan erimenin, kayıpların ve sarsıntının sona ermesi giderilmesi  amaç ve hedefleriyle; a) Kamu görevlilerinin maaşlarına Ocak ayından geçerli olmak üzere  en düşük devlet memuru maaşının %20’si oranında seyyanen zam yapılması,

b) Kamu görevlilerinin gelir vergisi oran ve matrahları nedeniyle yaşadıkları kayıplarının giderilmesi ve gelir vergisi oranlarının %15 olarak sabitlenmesi,

c) Kamu görevlilerinin yararlandıkları ek ödemelerinin faiz ve kur tarafında oransal noktada gerçekleşen sert artışlarla uyumlu olacak şekilde  (aynı oranda) artırılması,

d) Kamu görevlileri Hakem Kurulu kararıyla  hüküm altına alınan 5. Dönem toplu Sözleşme çerçevesinde oluşan enflasyon kaynaklı maaş-gelir kayıplarının münhasıran hesaplanmak suretiyle enflasyon farkı tazminatı adıyla kamu görevlilerine (01 Ocak 2020’den bugüne  oluşan zararın defaten ödenmesi suretiyle) ödeme yapılması

talep ve tekliflerinin uygulamaya konulmasını sağlayacak yasal ve yönetsel düzenlemelerin Nisan ayı içerisinde hayata geçirilmesini bekliyoruz. İnsani kalkınma ve  adalet bunu gerektirir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
y.hizmetli 7 ay önce

ÇOK MÜHÜM DEYİL YILLARDIR Y.HİZMETLİLER KADROLARI DEĞİŞMEDİĞİ İÇİN ZATEN EKSİK MAAŞ ALIYOR BİR ÇOK ŞEYDEN EKSİK ÇALIŞIYOR NE YANİ BUNAMI KALDI İŞİNİZ SAYIN İŞ BİLMEZ HAKKIMIZI ARAYAMAZ SENDİKA YETKİLİLERİ.

Avatar
Hiz 7 ay önce

3.5 e sanki ben imza attım

Avatar
eğitimci 7 ay önce

Bol keseden ve yalandan dağıtıyorlar. Alanlara inmediğiniz sürece boş laflar etmeyin kimseyi inandıramazsınız.

Avatar
Y.k 7 ay önce

Ah yalan ben sana kurban olayım sen olmasan ben ne yapardım

Avatar
mem 7 ay önce

YETKİLİ SENDİKANIN TOPLU GÖRÜŞMELERDE ALMIŞ OLDUĞU KAZANIMLAR YETKİLİ SENDİKA ÜYELERİNE VERİLSİN. HUKÜMETİN VERDİĞİ İSE SADECE DİĞER SENDİKA ÜYELERİNE VE SENDİKASIZLARA VERİLSİN. BAKALIM YETKİLİ SENDİKANIN ÜYESİ KALACAK MIDIR.

Misafir Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 7 ay önce @mem

2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNU VERMEDİLER 8 YILDIR MAĞDUR.TEK EK GÖSTERGESİ OLMAYANIDA BİLİYORLAR HEPSİNİDE İŞLERİNE GELMİYOR.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATAN ONLAR.TAŞERON KADRO ALDI İLK OKULLU İTFAİYE ERİ AYNEN EN SONDA MÜBAŞİRLER ALLAH SORSUN.ÇOK ADİL YÖNETİYORLAR.YANDAŞLARINI BALLI MAAŞLI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP DİYETİNİDE YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA ÖDETİYORLAR......

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 7 ay önce @mem

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. zaten dışarda kaldı.
DESTEKLEDİ KARŞILIĞINIDA ALDI ALMADIMI.HE ÇOĞUNLUĞU ELİNDE TUTTU HEMDE İSTEDİĞİ GİBİ AT OYNATTI GARİP GURABAYA GELİNCE ÜÇ MAYMUNU OYNAYANLAR YANDAŞLARINI SÖZLEŞMEYLE BALLI MAAŞLI MÜDÜRLER ATATTILAR KENDİ MAAŞLARINI İSTEDİKLERİ SEVİYEYE ÇEKTİLER.SONRA FUKARA DÜŞMANLIĞI YAPTILAR.BİZLERİN YAŞAMA SEVİNCİDE ÜMİDİDE KALMADI.ÇOLUK ÇOCUĞUMUZDAN KAÇIYORUZ.EN MASUM TALEPLERİNİ DAHİ YERİNE GETİREMEMENİN ACISINI YAŞIYORUZ.ALLAH BİZİM GİBİ BABAYIDA EV REİSİNİDE KAHRETSİN.........

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YAR 7 ay önce @mem

2351 YHS EK GÖSTERGE ALAMIYOR VİCDANEN RAHATMISINIZ GERÇİ KIRINTISI YOK SİZDE.2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNU SİZİN SAYENİZDE ALAMADI BU VEBAL SİZE YETERDE ARTAR BİLE.ALLAHIN ZALİMLERİ SİZ ZALİMSİNİZ ZALİM FUKARA DÜŞMANISINIZ.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Cengiz karaca 7 ay önce

Geçti başkan
Yeni sistemi desteklemeden önce düşünecektin
Hani uçacaktık hani benim alanm ekonomiydi

Avatar
Misafir 7 ay önce

Memur ve emeklisinin 3600 ek göstergeden başka düşüncesi olduğunu sanmıyorum umarım olumlu yönde gelişir yakın zamanda veya makul seyyanen zam Allah yardım etsin herkese sağlıklı günler önceliğimizdir

Avatar
Salum 7 ay önce

Sadece konuşun hicbir eyleminiz yok.ama bunuda memur unutmayacak .sizde unutulup tarihin çöplüğüne gideceksiniz