Memur Sen'den sözleşmelilere kadro açıklaması! Kadroluyla sözleşmeli arasında 16 ayrı fark..

Ali Yalçın, Memur-Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut'un kızının nikah törenine katıldı. Burdur'daki nikah töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçın, "6. dönem toplu sözleşmede, sözleşmelilerin kadroya geçmesi konusun da çok önemli bir referans kararı oluşturduk ve kamu işverenle beraber, kamu görevliler sendikaları heyet başkanı olarak karşılıklı mutabakatı imzalamış olduk. Şimdi, önümüzde 560 bini bulan kamudaki sözleşmelilerin bir an önce kadroya geçmesi konusunda biz mutfak çalışmamızı yaptık. Bakanlık da bir mutfak çalışması yürütüyor. İki taraf bir araya gelerek mutfak çalışmasını örtüştürecek. 560 bin insan, bu konuda sevinsin istiyoruz" diye konuştu.

KAMU 26.08.2022, 12:48 28.08.2022, 07:17 Editör
Memur Sen'den sözleşmelilere kadro açıklaması! Kadroluyla sözleşmeli arasında 16 ayrı fark..

"SÖZLEŞMELİLERİN BİR AN ÖNCE KADROYA GEÇMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMAMIZI YAPTIK"

6. dönem toplu sözleşmede biz hem ek gösterge hem de sözleşmeliler, bir de üniversite idari personelinin yer değiştirme konusunda üç başlıkta çok önemli karar aldık. Bu kararlar, ek gösterge düzenlemesinin bir an önce hayata geçmesi konusunda çok önemli bir referans nokta oldu ve bunun üzerinden yürüyerek ek gösterge uygulaması hayata geçti ve yasal düzenleme, bazı itirazlarımıza ve bazı beklentilerimizi karşılamamasına rağmen Meclis'ten geçmiş oldu. Onlara ilişkin de ısrarlarımızın peşinde ve meselemizin takibindeyiz. Şefler, teknikerler, imam olup idari hizmetler görevini ifa eden imamlar gibi bu anlamda ek gösterge düzenlemesinin içerisinde beklentisi tam olarak karşılanmayan kitle var. Bunlar bizim gündemimizde. 3600'ün altındaki kitlelere ilişkin yansıtma oranlarında iyileştirme oluşturma konusunda bir temel talebimiz vardı, bu taleplerimizi yine takip ediyoruz. Bir torba yasada düzenleme yapılarak boş bırakılan noktalar tamir edilebilir mi konusunda gayretimiz sürüyor. Fakat şu ara yoğunluklu gayretimiz, sözleşmeliler konusu. Çünkü 6. dönem toplu sözleşmede, sözleşmelilerin kadroya geçmesi konusunda çok önemli bir referans kararı oluşturduk ve kamu işverenle beraber kamu görevliler sendikaları heyet başkanı olarak karşılıklı mutabakatı imzalamış olduk. Şimdi, önümüzde 560 bini bulan kamudaki sözleşmelilerin bir an önce kadroya geçmesi konusunda biz mutfak çalışmamızı yaptık. Bakanlık da bir mutfak çalışması yürütüyor. İki taraf bir araya gelerek mutfak çalışmasını örtüştürecek ve nihayetinde 16 ayrı farkın bulunduğu kadroluyla sözleşmeli arasında, sözleşmeliyle süreli sözleşmeli arasında, o yüzden 39 ayrı mevzuat üzerinden kamuda istihdamın gerçekleştirildiği ve çalışma barışının dağıldığı ve bozulduğu bir zemini derleyip toparlamak ve asıl hedefimiz olan kadroyla buluşturma konusunda yeni bir süreç başlayacak ve 560 bin insan bu konuda sevinsin istiyoruz. Temel gayemiz ve amacımız bu.

"KAMUDA BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAMAK KONUSUNDA BİR GAYRETİMİZ, ISRARIMIZ VAR"

İş güvencesi, çalışma hayatı açısından son derece önemli. İş güvencesizliğinin neye mal olduğunu biz 31 Mart yerel seçimlerden sonra çok net olarak gördük. Çünkü bazı değişen belediyelerde; CHP, İYİ Parti ve HDP'li belediyeler başta olmak üzere bazı belediyelerde 5393'e tabi sözleşmeli arkadaşlarımız, yıllardır kurum çalışanı olmasına rağmen ellerine iki satır yazı tutuşturuldu, 'görülen lüzum üzerine işinize son verilmiştir' diyerek kapının önüne bırakıldı. Önemli bir kısmının mahkeme kararlarıyla yeniden dönüşünü sağladık ama burada aslolan mutlaka ve mutlaka güvencenin sağlanmasıdır. Çünkü onlar belediye başkanının memuru değil, onlar devletin memurlarıdır, halka hizmet ediyorlar. Onun için güvencenin olması kaçınılmazdır. Onları da içerisine alacak şekilde süreli sözleşmeli ayrımını ortadan kaldıracak şekilde, kadroluyla sözleşmeli kıyasını ortadan kaldıracak şekilde toptan kamuda bütünlüğü sağlamak, mevzuatı tekleştirmek, istihdamı tipleştirmek konusunda bir gayretimiz, ısrarımız var. Bu konuda Bakanlık'la çok kısa süre içerisinde bir araya geleceğiz ve yeni süreç başlayacak. İstiyoruz ki bütçe görüşmelerinden önce konu netleşmiş olsun, çünkü bütçeye tahakkuk eden kısımlar olabilir. Bu açıdan da Bakanlık'la bu konuda mutabıkız. Niyet hayır, akıbet hayır."
anka

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
Salim 4 ay önce
Nerde yaptin masada sen yokmuydun.bittiniz siz bittiniz yok olacaksiniz