Memur-Sen'den Tüm Sözleşmeli Personele Kadro Çıkışı

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamuda farklı kurumlarda görev yapan sözleşmeli personelin beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Memur-Sen'den Tüm Sözleşmeli Personele Kadro Çıkışı

Genel Başkan Yazgan yaptığı açıklamada "Kamuda farklı kurumlarda, farklı unvanlar için farklı bir sözleşmeli istihdam söz konusu. Örneğin sözleşmeli olarak atanan öğretmenler 4 yıllık süre sonunda başarılı bulunursa kadroya geçirilmektedir. Benzer bir durum sözleşmeli sağlık personeli için de söz konusu. Belirli bir süre çalışıyorsunuz, başarılı bulunursanız kadroya geçiriliyorsunuz. Kamudaki 4/B veya diğer kanunlara dayalı sözleşmeli personel için de bu sistem benimsenebilir." dedi.

Yazgan, "Bu durum hem çalışma barışını sağlayacak, hem de personelin performansını ve motivasyonunu arttıracaktır. Neticede kurumsal hizmet kalitesi artacaktır. 4/B sözleşmeli personel bir kanunla kadroya geçirilmez ise ömür boyu sözleşmeli olarak kalmaktadır. Aynı işi yapan, aynı mekanı bazen aynı unvanı paylaşan personel, biri memur diğeri sözleşmeli olduğu için farklı mali ve sosyal haklara sahip; bu durumun sürdürülmesi mümkün değildir. Yetenekli ve üstün vasıflara sahip olmasına rağmen sözleşmeli personelin kariyer planlaması yapması ve geleceğe dair hedef belirmesi yolunda önüne engeller çıkarmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bu da çalışanların yeteneklerinin körelmesi demektir. Kamuda görevli vasıflı personelin kendini geliştirmesinin önü açılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

"HÜKÜMETİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Sözleşmeli personelin kadro sorunu yıllardır devam ettiğini vurgulayan Genel Başkan Yazgan "2018 yılında çıkartılan 703 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca, 9 Temmuz 2018 tarihinden sonra işe başlayan sözleşmeli personel, 3+1 sistemine göre kadroya geçirilecek. Ancak aynı işi yapmakta olan fakat bu tarihten önce çalışmaya başlamış sözleşmeli personel kadroya alınmıyor" dedi.

Personelin sözleşmeden kadroya geçmek için açtığı davaların, çalışanlar lehine sonuçlanmaya başladığını söyleyen Yazgan, "Kamuda farklı kurumlarda davayı kazananların kadroya alınmasının önü açılıyor ancak, kadroya geçebilmek için herkesin bireysel dava açması gerekiyor. Davaların çalışanlar lehine sonuçlanmasının ardından diğer sözleşmeli personeller de bireysel davalar açmaya başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi geçmişte 4/B'lileri kadroya geçirdi. 4/B'li çalışmayla kadroya geçme arasında devlet bütçesi açısından bir fark yok. Bu sebeple tüm siyasi partileri, sözleşmelilerin kadro sorunlarını çözüme kavuşturması için göreve davet ediyoruz." dedi.

"SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜ SONA ERMELİ, KADRO GÜVENCESİNİ SAĞLANMALI"

Büro Memur-Sen olarak kamu personel sisteminde; kurum, unvan, görev ve görev yeri ayırımı olmaksızın, kadrolu statüde istihdam esasının benimsenmesini ve sözleşmeli personel sisteminin tamamen terk edilmesi kararlığını sürdürdüklerini ifade eden Genel Başkan Yazgan, "31 Mart 2019 yerel seçimleri gösterdi ki, sözleşmeli istihdamı ileride keyfi uygulamalara imkan tanımaktadır. Özgürlük ve demokrasi söylemlerini ağzından düşürmeyen bazı belediye başkanları, göreve geldiklerinde baskı, sürgün ve mobbinge başvurdular. Gelinen noktada işten çıkarmalar ve sürgünler, iş güvencesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kapı dışı edilmelerin önüne geçmek için kadro güvencesini sağlamalıyız" ifadelerini kullandı.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 3 hafta önce

SAYIN BAŞKANIM . BİZLERİN SESİNİ DE DUYUN. ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELLERİNİ DE UNUTMAYALIM. EK GÖSTERGEN FAYDALANMAYAN . YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ

Avatar
VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN HAKKINI YİYENLER 3 hafta önce

OmKAMALRDA RAHAT OTURAMIYACAKSI NIZ

Avatar
Dunizi 10YILDIR KULLANAN VİJDANSIZLR 3 hafta önce

Ikıncı DARBE 15TEMMUZ DARBESİYDİ FETOCU HAIN VEKİLLER MECLİSTE İLK DRBEYİ VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN ELİNDEN 4B HAKKINI GASP EDEREK KNDİ YAKIN EŞ OT MNITALARINI İRGUN DİYNETT ÇALİŞMADAN KDROLU BYANLARIN YRINRAPOR ALIRIP BİR GÜN ÇLİTİ GÖSTERDİLR VEBU BYAN YANDAŞLARI VEKİL KURAN KURSU HOCALARI DIYREK KADROYAGECTİ YA 10 YILINI VERMİŞ GECELİ GÜNDÜZLÜ ASKERİ ÜCRTLİ BİR GÜN BIL IZIN HKKIMI YOKKEN CAMİ ODAARINDA LOJMAN OLMADIĞI İÇİN YAŞAM SAVAŞİ VRDİK AA NE OLU BU ÜLKEYE BİDEN ONRA DARB YAPTI AYNI HAINLER VEKİL İMAMLARIN DÜŞMANLRI ÜLKE NİN DÜŞMANI HAINLERIYMİŞ ÖRDUNU 15 TEMMUZDA VEHLEN GİZLENİYOR O HAINLR

Avatar
kartal 3 hafta önce

yhs 4 b ye kadro verilmemeli