Memur-Sen’den sözleşmeliye kadro teklifine itiraz

TBMM’ye sunulan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik teklifte eksiklerin olduğunu bildirilerek, teklifin kapsamının genişletilmesi istendi.

KAMU 16.01.2023, 08:52 16.01.2023, 09:03 Editör
Memur-Sen’den sözleşmeliye kadro teklifine itiraz

Yazılı yapılan açıklamada, “Tamamı sözleşmeli olan kurumların ve “idari hizmet” sözleşmeli personelin kapsama dahil edilmesi, düzenlemenin eksik yanlarının giderilmesini ve büyük memnuniyet üretilmesini sağlayacaktır” denildi.

Memur-Sen Konfederasyonu, iktidarın sözleşmeli personeli kadroya geçirilmesine yönelik düzenleme teklifinde eksikliklerin olduğunun altını çizerek, itirazda bulundu. Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, “Sözleşmeli personele kadro çalışmasından tüm kamu görevlilerinin faydalanması, kamuda çalışma barışının ve güvenceli istihdamın sağlanması, adil bir sitemin kurulması için kanun teklifine eklenmesi gereken noktalar bulunmaktadır” denildi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

“EKSİK YANLARI GİDERİLMELİ”

Açıklamada, düzenleme için 28 Kasım 202 tarihinin esas alınması gerektiği belirtilerek, “Geçici personel statüsünden (4/C) sözleşmeli personel (4/B) pozisyonlarına geçirilen personelin, sözleşmeli personel pozisyonlarındaki süreye ilave olarak kamuda geçen tüm hizmet sürelerinin dikkate alınması ve unvanlarına uygun pozisyonlara atamasının yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda, mahalli idarelerde işten çıkarılan sözleşmeli personelin geçmiş dönem mağduriyetlerini giderecek şekilde süre yönüyle düzenlenmesi, usta öğretici, ücretli, ek ders karşılığı, fahri ve benzeri adlar altında istihdam edilenler de kapsama dahil edilmesi, aile hekimleri yanında çalışanlar yani kamu dışı aile sağlığı çalışanları da kapsama dahil edilmesi, tamamı sözleşmeli olan kurumların kapsama dahil edilmesi, idari hizmet sözleşmeli personelin kapsama dahil edilmesi, düzenlemenin eksik yanlarının giderilmesini ve büyük memnuniyet üretilmesini sağlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu teklifte eksiklerin olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Mevcut durumda, 3+1 kapsamında yer alan öğretmen, sağlık personeli ve din görevlilerinin belli koşullar çerçevesinde mazeret durumuna bağlı tayin hakkı üçüncü yıldan itibaren kullanılırken bu süre yeni düzenleme ile dört yıla çıkacak, mevcut hakları ellerinden alınacak ve mağduriyet oluşturacaktır. Meclis aşamasında bu sorun çözülmelidir. Sözleşmeli personelin kadroya geçişi büyük sevinç ve memnuniyet oluştururken bu sevince gölge düşürülmemelidir. Diğer taraftan, 50/d kapsamında istihdam edilenlerin 33/a’ya geçirilmesi konusu, Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklik yapılacağı gerekçesiyle ilgili kuruma bırakılmış ve teklif metninden çıkarılmıştır. İlgili Kanun düzenlemesinin de bir an önce düzenlenerek Meclis’e getirilmesi ya da mevcut kanun teklifine ilave edilerek kapsama alınması gerekmektedir.”

Muhammed Vefa / Milli Gazete
 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
ibrahim 2 hafta önce
Belediyelerdeki KPSS puanı olmaksızın sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi büyük sevinç ve memnuniyetle değil, aksine olarak milyonlarca genç tarafından büyük öfke ve beddua ile karşılanmaktadır.
YHS 2 hafta önce
YHS,SIRANIN BİZLERE DELDĞİNE İNANIYORUZ .
Yhs lileri torba yasaya koyun verin şu gih kadrosunu seçimden önce müjde bekliyoruz 110 bin hizmetli aileleriyle birlikte yaninizda ve duaciniz oluruz sevindirin bizi üzmeyin bizi küstürmeyin bizi... kurt dumanlik günu ariyor bu dumanlik puslu havayi çevirin sevinçe mutluluga lütfen ayni işi yapiyoruz ayni odada ayni lise ve üniverste mezunu ayni masa fakat özlük haklari ve maaşi benden fazla aliyor bu adil ve adeletli değil düzeltin bu haksizliği. müjdelerinizi bekliyoruz sayin reisim cumhur başkanim sizin adeletinize guveniyoruz inşAllah yanilmayiz müjdelerinizi bekliyoruz
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 2 hafta önce
Sendika olarak üyeniz olan YHS liler içinde bir çözüm bulunması gerekmez mi artık.
sosyal çalışmacı 2 hafta önce
sosyal çalışmacılar unutuldu