Memur zammı cebe değil vergi dilimine gitti!

Konuyla ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'dan TGRT Haber’e önemli açıklamalar geldi. Kaya, yıllık enflasyona göre vergi dilimlerinin de güncellenmesi gerektiğini belirterek, “Ocak Ayı’nda herhangi bir güncelleme yapılmadı” dedi.

KAMU 10.08.2022, 19:32 Editör
Memur zammı cebe değil vergi dilimine gitti!

SGK Uzmanı Özgür Kaya, “Temmuz ayında da yaklaşık olarak asgari ücrete yüzde 40 seviyesinde bir artış meydana getirildi yine bir güncelleme yapılmadığı için temmuz ayından itibaren Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık’a kadar brüt maaşla çalışanların vergi dilimleri bir üst dilime yükseldiğinden dolayı daha da düşmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

MAAŞIN 3'TE 1'İ VERGİYE GİTTİ
Temmuz’daki zamla birlikte de gelir vergisi dilimleri güncellenmediği için bordroluların mağduriyeti daha da arttı. Brüt maaşı 15 bin lira olan bir çalışanın eline yılbaşında 11.400 lira geçerken bu rakam Ağustos’ta 10.300 liraya düştü. Böylece çalışanın maaşı yılbaşında aldığının gerisine düştü. Gelir vergisi kesintisi büyüyünce maaşın 3’te biri de vergiye gitti.

GELİR DİLİMLERİ VERGİ ORANI

(%) 2 bin TL’ye kadar yüzde 15 70 bin TL’nin 32 bin TL’si için 4 bin 800 TL, fazlası yüzde 20 250 bin TL’nin 70 bin TL’si için 12 bin 400 TL, fazlası yüzde 27 880 bin TL’nin 250 bin TL’si için 61 bin TL, fazlası yüzde 35

"VERGİ DİLİMLERİ GÜNCELLENMELİ"
Maaşlarda düşüşün engellenmesine yönellik de konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Eğer bununla ilgili enflasyon oranında vergi dilimlerinde bir güncelleme yapılmış olsaydı, yüzde 40 seviyesinde bir artış yapılmış olsaydı brüt ücretle çalışanların vergi dilimlerine takılanların maaşlarında herhangi bir düşüş meydana getirmemiş olacaktı” diye konuştu.

"HİÇ ZAM OLMAMIŞ GİBİ OLACAK"
Özgür Kaya, "Sadece çalışan mağdur olmadı. İşsizlerden bile vergi alındı. En düşük işsizlik maaşı alandan 19 lira gelir vergisi kesintisi yapıldı." diyen Kaya, Vergi indirimlerinin çalışanlara uygulanması gerektiğini belirtti.

Kaya, “Bir kişiye yüzde 40 zam yapsanız bile bir sonraki ay bir üst vergi dilimine gireceği için aldığı maaşın önce 3’te 1’i, sonra 3’te 2’si, sonra da tamamı eriyecek ve hiç zam almamış gibi olacak” dedi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
serdar 2 ay önce
İşleri budur bir taraftan verip o taraftan çıkarmak sendika ağalarımızda hep ağlamaklı durumu kabul eder ve ettirirler görevleri memuru uyutmaktır ve çok iyidirler bu konularda, memur ne yazıkki hep eline geçeni görür de cebinden çıkanı görmez. Bu konu dünün konusu değil ve kimsede çözemez ve de çözmez ne yani onu çöz bunu çöz sonra ne hayali satacaklar çalışanlara?
Vatandaş 2 ay önce
Yandaş sendikacılık oldukça memur daha çoook vergi öder.
23
parçalı az bulutlu