MHP ve İYİ Parti Astsubayların taleplerini açıkladı

TBMM'de Askeri Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesi esnasında söz alan Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ve Kayseri Milletvekili Dursun Ataş astsubayların özlük haklarını ve taleplerini gündeme getirdi.

KAMU 25.06.2021, 22:02 25.06.2021, 22:11 Editör
MHP ve İYİ Parti Astsubayların taleplerini açıkladı

MHP GRUBU ADINA MUSTAFA HİDAYET VAHAPOĞLU (Bursa) - Astsubaylarımızın, meslek yüksek okulları mezunlarının mesleğe girişlerinde olduğu gibi, 9’uncu derece 2’nci kademeden başlatılmaları ve talep etmekte oldukları tazminatları alabilecekleri düzenlemelerin yapılmasına, muvazzaf ve emekli binbaşılarının İç Hizmet Kanunu’na göre aynı statüde bulundukları diğer üstsubaylara tanınan tazminat haklarının verilmesine, resen emekli edilmiş subay ve astsubayların mağduriyetlerini giderecek düzenlemelerin yapılmasına, uzman çavuşların kadro ve mali hak talepleriyle ilgili hususların bir an önce karşılanmasına, sözleşmeli subay ve astsubayların muvazzaflığa geçirilmelerine ilişkin düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu konuda, mensubu olmaktan gurur duyduğum partim Milliyetçi Hareket Partisinin vermiş olduğu kanun tekliflerinin bir an önce komisyonlara ve Genel Kurula getirilmesini beklemekteyiz.


DURSUN ATAŞ (Kayseri) - Değerli milletvekilleri, ordumuzun belkemiği olan astsubaylarımızla ilgili böyle bir madde hazırlanırken keşke sorunlarını çözecek düzenlemeler de akıllarına gelebilseydi. Nitekim iktidar, astsubayların sorunlarını çözeceğine... 63’üncü ve 64’üncü hükûmetler zamanında söz vermiş hatta Cumhurbaşkanı da seçim zamanı memleketim Kayseri’de astsubaylara seslenmiş ve müjdeler vermişti. Ancak seçimler geçti, ordumuzun gizli kahramanları astsubaylarımız unutuldu. En azından böyle kanun teklifi hazırlanırken akıllarına astsubaylar da gelseydi. Her seferinde “Bir sonraki kanun teklifinde gelecek.” dedikleri düzenlemeler bir türlü gelmiyor. Biz söylemekten bıktık, siz kulak tıkamaktan maalesef ki bıkmadınız.

Değerli milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik iktidara birçok kez öneride bulunduk, ne yazık ki herhangi bir sonuç alamadık. Aslında iktidar, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sorunlarını da bu sorunların nasıl çözüleceğini de çok iyi bilmektedir. Şimdi bir kez daha astsubayların sorunlarını iktidara hatırlatmak istiyorum: Astsubayların öncelikle isteği, eğitim ve öğretim haklarından kaynaklanan intibaklarının bir an önce yapılarak maaşlarının düzeltilmesidir. Meslek yüksek okulu mezunu hemen hemen tüm devlet memurları, 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak astsubaylar 2003 yılından itibaren meslek yüksek okulu yani ön lisans mezunu oldukları hâlde 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlamaktadırlar. Bu ciddi bir eşitsizliktir. Bu eşitsizliğin bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

Yine, astsubaylar emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazminat alamamaktadır. Örneğin, astsubaylarımız unsur, tim, takım, karakol komutanlıkları, kısım amirliği ve şube müdürlüğü görevlerini yapmalarına rağmen makam ve görev tazminatlarını alamamaktadır. Astsubaylarımız, subaylara hem çalışırken hem de emeklilikte maaşlarıyla birlikte ödenen makam, temsil ve görev tazminatlarının kendilerine de ödenmesini istiyorlar. Yanlış anlaşılmasın, subaylara tanınan tüm imkânların aynısını istemiyorlar, astsubayların tek istediği ordunun bu iki grubu arasındaki makas açıklığının biraz olsun giderilmesi. TSK’nin belkemiği olan astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Görevlerini yaparken onca zorluk yaşayan astsubayların emekli olduktan sonra bari çalışmak zorunda kalmayalım demesinden daha doğal ne olabilir?

Değerli milletvekilleri, astsubayların sorunlarının çözümüne yönelik 2019 yılında verdiğim kanun teklifi hâlen gündeme alınmamış, bekletilmektedir. Bizim verdiğimiz kanun teklifleri gündeme alınmıyor. Kendileri kanun teklifi getirmiyor, sonuç olarak astsubayların sorunları yıllar geçmesine rağmen bir türlü çözülmüyor.

Değerli milletvekilleri, diğer bir hususta sözleşmeli astsubayların muvazzaf astsubaylara kıyasla özlük haklarındaki farklılıkların giderilmesi hususudur. Sözleşmelerinde, sözleşmelerinin yenilenmesinde personele güvence verilmemesi, hizmet süresi dolduğunda sınavsız devlet memurluğuna geçme hakkına sahip olmamaları başta olmak üzere sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Söylediğimiz gibi astsubaylar Türk ordusunun belkemiğidir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde her 4 komutandan 3’ü astsubaydır ancak astsubayların personel mevcuduna göre orduevi, kamp, sosyal tesis ve lojmanlardan istifade oranı da çok düşüktür.

Değerli milletvekilleri, sonuç olarak özellikle astsubaylar başta olmak üzere subay, uzman, sözleşmeli personel, sivil memur, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sorunlarını çözecek kapsamlı bir teklife acilen ihtiyaç vardır. 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (8)
Cengiz karaca 1 yıl önce
Sorunu çöz
Oyumuzu kap
ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUNDA ALLAHI VAR.ALLAH 1 yıl önce
KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER.
ÇOK MERAK EDİYORUM ŞU SAĞLIK SENDE GÖREV YAPAN İNSANLAR ÇOKMU LİYAKATLİ YADA ÖZEL DONANIMLIKİ HEP İDARECİ VE YÖNETİCİ OLUYORLAR. - SAYIN BAŞKAN TESADÜFMÜ ACABA HER KADEMEDE GÖREV ALANLAR NE HİKMETSE YA SİZİN YÖNETİCİLERİNİZ YADA İDARECİLERİNİZ.BAŞKA KİMSEYE YAŞAM HAKKI TANIMAYAN BU ZİHNİYETLER NE HAKTAN NEDE HUKUKTAN ADALETTEN BAHSEDEMEZ.TEK MAAŞLA EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞIP ÇOLUK ÇOCUĞUNUN EN MASUM TALEBİNİ KARŞILAYAMADIĞI İÇİN ÇOCUKLARINDAN KAÇAN EV REİSİ YHS ÇALIŞANLARIN DERDİNE ÇARE OLUN.SINAV KAZANIR ATANAMAZLAR ÜNİVERSİTE BİTİRİRLER SEMBOLİK1/4 MAAŞ DERECESİ EK GÖSTERGE YOK YAN ÖDEME YOK BU ZULM DEĞİLMİ.BUNDAN BÜYÜK HAKSIZLIK VARMI.2351 VHKİ SINAV KAZANSIN VHKİ OLAMASIN SENDİKA YÖNETİCİLERİNİZ SÖZLEŞMEYLE İDARECİ OLUP MÜDÜR ,MÜDÜR YARDIMCISI OLUP BUNLARA ZULM ETSİN.SİZİN SENDİKANIZ TABANDAN TAVANA KADAR YANDAŞ KAYIRIP KUL HAKKI VE GÖZ YAŞIYLA KENDİ VARLIĞINIZI DEVAM ETTİRİYORSUNUZ
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 1 yıl önce
SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ İÇİN NEDEN HİÇ BİR ÇABANIZ YOK.SAĞLIKTA TAŞERN KADRO ALDI KIZILAYCILAR,İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİ VE MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.YANDAŞLAR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR YAPILDI.O BELEŞ SÖZLEŞMELİ MÜDRLER VARYA DİĞER ÇALIŞANLARA MOBİNG UYGULAYIP ZULM EDİYOR.2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR ALLAH SORSUN ALLAH İCRA ETSİN.SİZLEREDE ARTIK OY YOK BUNUDA BİLESİNİZ.2351 VHKİDEN BİRİ.
Cengiz karaca 1 yıl önce
Çözmezler sorunları
Birol 1 yıl önce
Sayın velilerimiz tüm kurumlardaki yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetler kadrosuna geçmek istiyor ama bir türlü olmuyor çokmu zor mecliste bir kanun çıkarmak en azından mübaşir lere verilen hak gibi verilirse sevinirler ama nerde o günler hep söz özde yok hele hele sağlık bakanlığında çalışan yardımcı hizmetler sınıfı hepsi idari birimlerde görev yapmaktadırlar ama bir türlü olmuyor hükümetimiz isterse bir gece kanununyla olur ama yapmak istemiyorlar saygılarımla
Kemal 1 yıl önce
Ajda Pekkan in parcasipalavra palavra palavra akp MHP inanmam sana
KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YAR 1 yıl önce
SÖZLEŞMELİ ATATNAN MÜDÜRLERE DUR DENMELİ KAMUDA NE HUZUR NE GÜVEN NEDE ÇALIŞMA BARIŞI KALDI İNSANLAR BİR BİRLERİNE DÜŞMAN OLDU.BU BELEŞ LİYAKATSIZ SÖZLEŞMECİ MÜDÜRLER İNSANLARI CANINDAN BEZDİRDİ BUNA ÇÖZÜM BULUN BU İŞ LAVĞ OLMALI.
ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUNDA ALLAHI VAR.ALLAH 1 yıl önce
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI EN ACİL VE ELZEM ÇÖZÜMLERDEN ÖNEM ARZ EDEN MESELE YHS MESELESİ SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANAN ANCAK SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİNİN OLDUĞU BİR BAŞKA ÜLKE VARMI.DEMOKRASİ VE ADALET TİMSALİYİZ.BELEŞ SÖZLEŞMEYLE ATANAN SÖZLEŞMELİ MÜDÜRLER BİZLERE KAN KUSTURUP ÇALIŞMA VE YAŞAM AZMİMİZİ BİTİRDİLER DERHAL BELEŞ MÜDÜR ATANMASINA DUR DENİLMEZSE İNSANLAR ÖFKE VE KİN KUSMAYA BAŞLAYACAK.TOPLUM GERİLİYOR.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ ZATEN 8 YILDIR MAĞDUR ALLAH SORSUN
17
açık