Özgür Demirtaş'tan memur maaş zamları açıklaması

Özgür Demirtaş'tan memur maaş zamları açıklaması
TÜİK'in mayıs enflasyonunda doğalgaz fiyatını sıfır olarak hesaplamasına tepki gösteren Özgür Demirtaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Doğalgaza indirim yapıldı diye insanların maaş zamlarının düşük olacak olması hakkaniyetli mi?" diye sordu.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayına ait tüketici fiyat endeksi (TÜFE) hesaplamasını eleştirdi.

Doğalgaz fiyatının sıfır olarak hesaplanmasıyla yıllık enflasyon TÜİK verilerine göre Aralık 2021'den bu yana ilk kez yüzde 40'ın altına geriledi.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Enflasyon 2023 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,04, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,59 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 63,72 olarak gerçekleşti.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş, doğalgazın TÜFE hesabına "sıfır fiyat" şeklinde dahil edilmesinin mağduriyet yarattığını ifade etti.

"HAKKANİYETLİ Mİ?"
Demirtaş, Twitter'dan şunları söyledi:

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

"Doğalgazın enflasyona katkısında sıfır fiyat uygulaması doğru bir uygulama değil. Ülkenin ücretli çalışanlarını mağdur edici bir uygulama. Ricam bu tip uygulamalardan acilen dönülmesi. Doğalgaza indirim yapıldı diye insanların maaş zamlarının düşük olacak olması hakkaniyetli mi? Lütfen bu yoldan dönelim. Ayrıca geçmişe dayalı mağduriyetleri de giderelim."

cumhuriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
33 Yorum