Talip Geylan'dan toplu sözleşme ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması!

Talip Geylan'dan toplu sözleşme ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması!
Memur kesiminin yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan beklentilerini anlatan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Talip Geylan, 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ağustos ayında başlayacağını hatırlattı.

Geylan, Türkiye Kamu Sen olarak toplu sözleşme masasına koyacakları hususlarda çalışmalarını yaptıklarını söyledi. Önceliklerinin kamu çalışanları ve emeklilerin yaşamış olduğu ekonomik daralmışlığın giderilmesi için tedbirler olduğunu kaydeden Geylan, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın seçimden önce en düşük memur maaşının 22 bin liradan aşağı olmayacağına ilişkin sözü vardı. Önümüzdeki ilk gündem bu, sözün yerine getirilmesini bekliyoruz.  Burada en düşük derecedeki memur maaşını 22 bin liraya çıkarırken bu artış oranının tüm kademelere yansıtılmasını da bekliyoruz.

110 BİN YHS'Lİ İÇİN DÜZENLEME

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

"3600 ek gösterge ödemeleri geniş kapsamla ve beklentilerimizi büyük oranda karşılayan bir düzenlemeydi ancak eksikler var. Bunların parlamentoda giderilmesini istiyoruz. Bir diğer beklentimiz ise şu anda kamuda yardımcı hizmetler sınıfında (YHS) görev yapan yaklaşık 110 bin arkadaşımızın genel idari hizmetler sınıfına alınmasıdır.

'GREVSİZ KANUN TOPALDIR'
"Temel taleplerimizden biri de kamuda grev hakkı. Biz 1992 yılından beri kamu çalışanlarına grevli, toplu iş sözleşmeli ve hatta siyaset yapma hakkı tanıyan bir sendika kanunu talep ediyoruz. Şu anki kanunumuz toplu sözleşme hakkımızı tanısa da grev hakkı tanımayan bir kanun topaldır, bir ayağı eksiktir.

    WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

'MÜLAKATIN OLDUĞU YERDE KEYFİYET VAR'
"Kamuda mülakatların kaldırılması da bizim yıllardır mücade ettiğimiz bir alan. Biz şuna inanıyoruz, mülakat kamuda liyakati öldürüyor. Gerek ilk atamalarda gerek görevde yükselme ya da yönetici atamalarında mülakat uygulamalarının kökten kaldırılmasını talep ediyoruz. Adaylarımız hem mesleğe başlarken hem de mesleki hayatlarında yazılı sınavlardan netice almalı. Mülakatın olduğu yerde keyfiyet oluyor, yıllardır da bunun acısını çekiyoruz."

aydınlık

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
9 Yorum