TYP personeli 2019'da daimi işçi yapılacak mı? Bu geçici işçilik ne kadar devam edecek? (Soru Önergesi)

TYP personeli 2019'da daimi işçi yapılacak mı? Bu geçici işçilik ne kadar devam edecek? (Soru Önergesi)
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden sonrada İŞKUR-TYP personeli sürekli kadrolarda istihdam edilecek mi? Toplum Yararına Program TYP kapsamında geçici olarak istihdam edilen personelin neden kadroya alınmadığına ilişkin yazılı soru önergesi verildi. İş gücü olarak ihtiyaç duyulan bu insanlara neden daimi olarak iş verilmiyor. Örneğin okullarda çalışan bir işçi neden kadroya alınmıyor. Okullar yaz tatili hariç açık değil midir. Bu geçici işçilik ne kadar devam edecektir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 
Serkan TOPAL/ Hatay Milletvekili 

Toplum Yararına Program( TYP) kapsamında İş Kur aracılığı ile 3 er aylık periyodlar halinde işçi istihdamı yapılmaktadır. Ülkemizde işsizliğin boyutunu görmek açısından İllerdeki İş Kur Merkezlerinin önündeki kilometrelerce uzanan kuyrukları görmek yeterli olacaktır. Her firsatta 70'li yıllardaki şeker kuyruğunu dillendirerek dönemin iktidarını suçlayan AK Parti iktidarının ülkeyi getirdiği nokta yağ kuyruğu olmasa da İş-ekmek kuyruğu olduğu açıktır. 

Bu bağlamda, 
1-
İş gücü olarak ihtiyaç duyulan bu insanlara neden daimi olarak iş verilmiyor. 
2- Örneğin okullarda çalışan bir işçi neden kadroya alınmıyor. Okullar yaz tatili hariç açık değil midir. Bu geçici işçilik ne kadar devam edecektir? 
3- Ocak ayında 3 aylık istihdam dönemi başlayacak bu geçici işçiler, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden sonrada istihdam edilecek mi? 
4- Bu insanların istihdam edilmesinde hangi kriterler uygulanmaktadır?

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
70 Yorum