Yardımcı Hizmetler Sınıfı Personeline Yönelik 10 Talep Milli Eğitim Bakanlığına İletildi

Türk Eğitim-Sen , yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelin yaşadığı sorunlara ilişkin gelen şikayetler doğrultusunda talepleri ve bu husustaki mağduriyetlerin önlenmesi için, MEB’e talepte bulundu.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Personeline Yönelik 10 Talep Milli Eğitim Bakanlığına İletildi

Türk Eğitim-Sen , yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelin yaşadığı sorunlara ilişkin gelen şikayetler doğrultusunda talepleri ve bu husustaki mağduriyetlerin önlenmesi için, MEB’e talepte bulundu.

TÜRK EĞİTİM-SEN

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası

GENEL MERKEZİ

16/01/2018

Sayı :GMT.430.0 Konu :YHS’ndaki personelin sorunları

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin yaşadığı sorunlara ilişkin sendikamıza gelen şikayetler doğrultusunda taleplerimiz aşağıda belirtilmiştir;

1) Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele bir kereye mahsus sınavsız Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçiş hakkı verilmelidir.

2) Her yıl eğitim-öğretim yılı başında ödenen “Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği"; brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, MEB ve Yüksek Öğretim personelinin tamamına ödenmelidir.

3) Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personel ek göstergeden yararlanmalıdır. 4) Giyim yardımı miktarı günün şartlarına göre arttırılmalıdır.

5) Destekleme ve yetiştirme kurslarında yaptıkları görev karşılığında ödenen mesai ücretleri arttırılmalıdır.

6) Görev tanımlarının yapılması ve memur ve hizmetlilerle ilgili sübjektif değerlendirmelere yol açan "idarenin vereceği diğer görevleri de yapar." ibaresi ile diğer mevzuatlardaki benzer ifadeler kaldırılmalıdır.

7) Devlet Parasız Yatılılık burslarında öğretmenlere ayrılan kontenjandan hizmetliler ve tüm eğitim çalışanları yararlanmalıdır.

8) Okullarda hizmetli kadrosunda çalıştırılan personel yeterli eğitimi almadığı, hatta görevi olmadığı halde kaloriferci gibi çalıştırılmaktadır. Bu konu çalışanları mağdur ettiği gibi güvenlik açısından da son derece tehlikelidir. Hizmetlilerin kaloriferci olarak çalıştırılması önlenmeli, eleman yokluğundan çalıştırılmak zorunda kalınıyorsa mutlaka bu konuda gereken eğitimi almaları sağlanmalı ve kendilerine bu görevleri ile ilgili ayrıca ücret ya da tazminat ödenmelidir.

9) Kalorifer yakan hizmetlilere yoğurt-süt yardımı yapılmalıdır.

10) Yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve ikili öğretim yapan okullarda görev yapan hizmetlilere ek ücret ödenmelidir.

Yukarıda belirtilen hususlarda gerekli işlemlerin yapılarak, mağduriyetlerin önlenmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.

MYaşar ŞAHİNDOĞAN

Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri

Musa AKKAŞ

Genel Sekreter

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MESUT 3 yıl önce

Bu sorunlar sadece milli eğitim bakanlığı değil,tüm kurumlardaki yardımcı hizmet personelinin sorunudur.

Avatar
Recep 3 yıl önce

Allahım hayırlısını versin bize kim yardım edecekse Allah razı olsun, yhs sınıfının derdi büyüktür, biran evvel gih sınıfına sınavsız atanmayı istiyoruz. Lise üniversite lisan mezunu olarak hem iş hem ücret konusunda ezilmek ten usandık

Avatar
seko 3 yıl önce

1.madde kabul edilsin yeter yhs için gerisi zaten 1.maddenin kabul edilmesiyle otomatik olarak geliyo...

Avatar
Ahmet 3 yıl önce

Türk Eğitim Sen Sendikasını gönülden tebrik ediyorum Hizmetli personelin haklarını savunan tek sendika.

Avatar
Hizmetli 3 yıl önce

Geriye dönük tüm haklarımız verilmeli ek gösterge ikili eğitim fazla çalışma kalorifer yakma giyim yardımı gibi.

Avatar
Hizmetli baba 3 yıl önce

Bu sorun tüm YHS Nin ortak sorunudur bütün YHS liler birliktelik içinde olmalıyız vw birlikte kazanmalıyız saygılarımla ayrıca KAMUBİZE teşekkür ediyorum
Dur

Avatar
nasim 3 yıl önce

arkadaslar bulundugunuz yerlerden vekillere gider gundem yarata bilirseniz gih oluruz diye dusunuyorum.yanliz her hizmetlinin elini tasin altina sokmasi lazim herkesin katkisi lazim.gayret gosterelim

Avatar
gülçin 3 yıl önce

hadi inşAllahhhhh