Yeni Şafak Gazetesi: Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de!

Doktorların maaşları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili mücadeleleri sürüyor. Bir çözüm bulunması için iktidara bir çağrı da Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik'ten geldi.

KAMU 28.03.2022, 16:30 Editör
Yeni Şafak Gazetesi: Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de!

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ersin Çelik, doktorların hak arayışını köşesine taşıdı ve bazı uyarılarda bulundu.

'Birçok doktorla konuştum, durum vahim!' başlıklı yazısında 'gördüğü tüm hocaların, hekimlerin geçim sıkıntısı yaşadığını dile getirdiğini' belirten Çelik, "Doktor olmak, eğitim hayatından başlayan bir adanmışlık. Lisede doktor olmaya karar vermeyen bir kimse bu mesleğe son anda giremez. Böylesine meşakkatli bir sürecin sonunda, özellikle de kamuda çalışmaya başlayan doktorların, döner sermaye geliri dahil düşük maaşlara çalıştığını söylemek gerekiyor" dedi. Ardından bir hocanın şu örneği verdiğini aktardı:

"Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, aynı hastanede 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de.”

Söz konusu kıyaslamanın cımbızlanmaması gerektiğini, burada temizlik personelinin yaptığı işin küçümsenmediğini vurgulayan Çelik, "Fakat bu minik farklar doktorluk mesleğine olan ilgiyi azaltıyormuş. Mesele, günde yüzlerce hastayı tedavi eden uzman hekimler her şey dahil 11-12 bin lira maaş alıyorlar" ifadesini kullandı.

'10-15 SENE SONRA AMELİYAT OLMAK İÇİN DOKTOR BULAMAYACAĞIZ'
Yeni Şafak yazarının aktardığına göre, Hekim Hakları Derneği Başkanı Dr. Mustafa Şener, doktorların branş seçimlerine de dikkati çekti:

"Kadın doğum, genel cerrahi ve beyin cerrahisi artık seçilmiyor. Kadrolar bomboş. Tazminat davaları en fazla cerrahlara açılıyor. Şiddet vakası da cerraha oluyor. Türkiye birincisi; cildiyeci, fizik tedavi uzmanı, plastik cerrah olmak istiyor. Bu tercihlere yönelik önlem alınmazsa 10-15 sene sonra ameliyat olmak için doktor bulamayacağız."

'ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOK'
Bu değerlendirme üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Yani konunun doktorların kendi içlerinde birlik olarak çözmeleri gereken bir kısmı var, sağlık politikalarını ilgilendiren bir yönü var, toplumsal bir gayretle çözülmesi gereken (başta şiddet olmak üzere) yönleri var. Burada biz basına da görev düştüğünün farkındayız. Ya da farkında olmalıyız. Benzer şekilde sosyal medyanın domine ettiği krizlerin her kesime zarar verdiğini çok net bir şekilde gözlemlemiş olduk. Ortak bir sağduyu ile hareket edilmezse hepimiz için tehlike söz konusu olduğu da açık. Sağlık en hayati konumuz, bunu çözümsüz bırakma lüksümüz yok."
bizimtv

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Seçimler yaklaşıyor. 7 ay önce
90'lı yıllarda, genel müdüründen fazla geliri olan çaycıları duyardık. Haksızlık, yeniden hortlamış. Temizlik işinin ederi, bu rakamlar değildir. Özel sektörde kim verir temizlik işine bu maaşı, tediyeyi, ikramiyeyi, ek ödemeyi, sosyal hakları vs.leri. Devlet kasasından dağıtılan bu paralarda, herkesin hakkı var. Herkese hak ettiği kadar vermek, dağıtmamak lazımdır.
YHS 7 ay önce
UYAN ATI ALAN GEÇTİ UYANIN
Hizmetli 7 ay önce
6500 alan hizmetli ne desin
misafir 7 ay önce
doktorlar maaşlarından fazla aldıkları döner sermayeden niçin bahsetmezler
YHS 7 ay önce
YHS PERSONELLERİNİN HALİNDEN ANLAYAN VAR MI ? SÖZ VERENLERİN DE SÖZÜNÜ TUTMALARINI , ADALETLİ OLMALARINI BEKLİYORUZ . BİZLER DE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H - KADROSU MÜJDESİNİ BEKİLYORUZ . MÜBAŞİRLERDE OLDUGU -GİBİ.
26
açık