İsmail Saymaz son seçim anketi sonuçlarını açıkladı

Gazeteci İsmail Saymaz, MetroPOLL Araştırma Şirketinin temmuz ayı anket sonuçlarını yorumladı.

SİYASET 01.08.2022, 08:51 Editör
İsmail Saymaz son seçim anketi sonuçlarını açıkladı

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin temmuz ayı anketinden sonuçları köşesine taşıdı

İsmail Saymaz, Halk TV'deki yazısında anketin 11-16 Temmuz arasında 26 şehirde 2091 vatandaş ile yapıldığı bilgisini verdi.

İsmail Saymaz, daha sonra şunları yazdı:

Araştırmada, birinci ve ikinci turda olasılıklı senaryolar geliştirildi ve katılımcılara sorular soruldu. Birinci turda Erdoğan’ın karşısında CHP lideri Kılıçdaroğlu, İyi Parti lideri Meral Akşener ve HDP’nin adayı aynı anda yarışa sokuldu.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIRSA
Tablo şöyle şekillendi:

Erdoğan yüzde 38.8, Kılıçsdaroğlu yüzde 22.3, Akşener yüzde 18, HDP adayı yüzde 10 alıyor. Kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerin toplamı 10.8’de kalıyor.

Babacan ortak bir isimde uzlaşılmazsa altılı masada birden çok adayın yarışa katılabileceğini söylediği için ikinci senaryoda seçenekler arasına alındı. Babacan aday olduğu takdirde yüzde 10.5 oy elde ediyor. Bu durumda Erdoğan’ın oyu yüzde 38.3’e inerken, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 30.3’e çıkıyor.

Beş adaylı senaryonun da katılımcılara sorulduğunu ifade eden Saymaz, şöyle devam etti:

İkinci turda ise Erdoğan karşısında beş ihtimalli senaryonun üzerinde duruldu. Erdoğan ve Mansur Yavaş yarışırsa… Erdoğan yüzde 37.7, Yavaş yüzde 53.9 alıyor. Arada 16 puan fark var. Yüzde 8.4 ise kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerden oluşuyor.

Erdoğan ve İmamoğlu yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.3, İmamoğlu yüzde 48.6 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 9.1 oluyor.

Erdoğan ve Akşener yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.3, Akşener yüzde 46.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.3 oluyor.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.7, Kılıçdaroğlu yüzde 45.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.9 oluyor.

milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
VATANDAŞ 5 ay önce
ZORUNAMI GİTTİ AHMET BEY DOĞRULARI GÖRÜNCE?
Ahmet 5 ay önce
He he saymaz