10 Kasım MEsajı

Cumhuriyet'in kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85. Yıldönümünde; bugünde dünü, dünün ışığında yarını anlamaya çalışma sürecinde anmaktan ziyade, anlamaya çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz...

Mustafa Kemal Atatürk, herhangi bir kimsenin veya bir topluluğun tekelinde olmadığı şuuruyla, O’nu anlamak ve O’nun prensiplerini, aziz milletimizin tarihi derinlikteki idrakiyle anlama yönünde gayreti içerisinde olmak ciddi bir mesuliyetimizdir.

Mustafa Kemal, ileriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk o görüp milletinin dikkatini “Milleti, Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtaracaktır” diyerek çekmiş, ERZURUM Kongresi'nde "Vatanın Bölünmez Bir Bütün Olduğunu" tüm dünyaya ilan etmiş, Sakarya Savaşı sırasında: "Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz” diyerek, bu necip millete, dün olduğu gibi bugün için ve yarın için de geçerli olan, milli bir parola oluşturmuştu...

O, ülküleri için yaşadı… En temel ülküsü, temel davası ise, yüksek vasıf ve özelliklerine inandığı aziz milletimizin; hürriyet ve istiklal aşkından kaynaklanan, milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş, medeni bir toplum olarak, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, geçmek, tarihte olduğu gibi, gelecekte de insanlık tarihine, çağın akışına istikamet vermekti…

O, "Millete efendilik yoktur, hadimlik (yani hizmet etmek) vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur." sözüyle millete hizmet anlayışını nefisinde yaşamaya odaklanırken, salt bugüne değil, yarınlara dönük bir yöneticide bulunması gereken özelliklere model olmuş, mensubu olmakla iftihar ettiği aziz milletine milli mücadelenin en zor günlerinde de hep inanmış, güvenmiş, milletinin de güvenini kazanmıştı.

Milli Mücadelenin ardından söylediği; "En büyük davamız, en medeni ve müreffeh (yani gelişmiş, refah içinde) bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir." Sözü, onun kendini adadığı hedefiydi.

Mustafa Kemal Atatürk, her alanda bağımsız olmayı esas alan, milli menfaatlerden asla taviz vermeyen, zulme, baskıya, dayatmaya, esarete karşı boyun eğmeyen bir politika izlerken, “Türk Milleti’nin giriştiği mücadelenin yalnız kendisi için olmadığını “Bütün Mazlum Milletlerin” davası olduğunu cihana haykırandır.

Küresel eşkıyaların hedefinde olduğumuz bir süreçte, "Yeniden bir şahlanışın ve aydınlık bir geleceğe doğru gururla ve güvenle yol alma” hedefimize ulaşmamızın, büyük Atatürk’ün dediği gibi yine "Milletin azim ve kararlılığıyla mümkün olabileceğinin idrakindeyiz.”

Bu farkındalığın, istikbalimizin teminatı olacak gençlerimize yetişmeleri sürecinde, doğru model olma sorumluluğumuza; bölgesel ve küresel gelişmelerin akışına yön vermiş dünya çapında bir liderin idrak ve ifadelerinin, yarına dönük doğru mesajlarının içselleştirilmesi, neslin inşa sürecinde büyük ve eşsiz bir fırsat olduğuna dikkat çekeriz.

Doğru modellerin hızla azaldığı, bizi biz kılan milli ve manevi değerlerimizi hızla kaybettiğimiz bir süreçte; değerlerimizi yeniden kazanmamız yönünde;

Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği yönetim Kurulu ve üyelerimiz adına, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 85. yılında, saygı, minnet ve şükranla anarken, istiklal ve istikbal mücadelemizin devam ettiği günümüzde; aklını kiraya vermeden, mensubu olduğu aziz milletimize hizmeti, onunla bir ve beraber olarak, her tür çıkardan uzak, hâkimi olmaktan çok, hadimi olmaya odaklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamanın mesuliyetimize dikkat çekeriz…

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, onun manevi şahsiyetinde, tarihi derinlikte; dünden bugüne, küresel eşkıyaların tahrik ve tertibinde yaşadığımız aralıksız devam eden süreçte, gerek yurt içi, gerek sınır ötesinde; coğrafyayı vatan kılma yönünde canını/kanını feda etme özverisiyle mücadeleye devam eden canlara, cümle vatan şehitlerimize, hakka yürüyen gazilerimize, Allah’tan (c.c.) rahmet, yaşayan gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyor, şükranlarımızı sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Metin AKGÜN Arşivi