AYLIK EŞEL ÜCRET ARTIŞ SİSTEMİ ACİLEN DEVREYE SOKULMALIDIR

Son bir hafta içinde sadece akaryakıta yapılan zamların yansımasının, temel gıda ve tüketim maddelerinden başlayarak, her alanda fiyat artışlarının yaşanmasına neden olacağı aşikardır. Sağlık Çalışanları için ise daha yılın ilk iki ayında %8,94 oranında enflasyon farkı oluşmuştur. Bu gidişe bakıldığında Temmuz ayına kadar geçen süre içerisinde oluşacak enflasyonun ne kadar olacağı muamma. Enflasyonun tek haneli olduğu zaman diliminde enflasyon artışlarının biriktirilerek 6 ayda bir yapılması sürdürülebilir bir durumdu. Ancak şimdi  yaşanan enflasyon artışları karşısında 6 ayda bir yapılan artışlar kayıplarımızı anında karşılamadığı için Sağlıkçılar  ve memurların enflasyon karşısında ezilmesine neden olmaktadır. Enflasyon oranlarının yansıtılacağı 6 aylık zaman diliminde ciddi bir satın alma problemi yaşanıyor.

Sağlık Çalışanlarının satın alma gücünü korumak, enflasyona yenilmesini önlemek için enflasyon oranındaki zamların 6 ay biriktirilmesi ve ödenmesi sistemi iflas etmiştir.

Maaşlarda güncellenmenin  şart olduğunu ve  kamu çalışanlarının enflasyon karşısında ezdirilmemesi amacıyla, aylık enflasyon oranına göre otomatik olarak zam yapılabilmesi için acilen; "Enflasyon Oranında Aylık EŞEL Ücret Artış Sistemine geçilmesi gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Ümit KARATAŞ Arşivi