Polis sahipsiz! Polisin haklarını koruyacak sendikası yok!

İzmir Milletvekili Murat Bakan Meclis konuşmasında polislerin çalışma saatlerine değinerek, polis kurumsal olarak sahipsiz olduğunu ve polisin haklarını koruyacak sendikasının olmadığını söyledi

EMNİYET 23.06.2021, 22:27 Editör
Polis sahipsiz! Polisin haklarını koruyacak sendikası yok!

CHP GRUBU ADINA MURAT BAKAN (İzmir) –Değerli arkadaşlar, Türkiye’de meslek grupları içinde en çok intihar eden meslek grubu polislik. Bu yeni bir sorun mu? Değil. Yıllardır polisler intihar ediyorlar, ben de bu kürsüden defalarca gündeme getirdim. 2015’ten beri takip ediyorum, intihar eden her polis kardeşim için ayrı ayrı soru önergesi vermiş bir arkadaşınızım. Bir tanesine yanıt alabildim mi arkadaşlar? Bir tanesine bile yanıt alamadım. Soru şu: Polis neden intihar eder? Daha vahim soru şu: Altı ayda 34 polis memuru neden intihar eder değerli arkadaşlar? Biz sebeplerini biliyoruz, İçişleri Bakanı da sebeplerini biliyor ama kimse bir şey yapmıyor.

Polisler feryat ediyor!

Polisler feryat ediyor, intihar notları bırakıyorlar; “Çok çalışıyoruz, sosyal yaşantımız yok. Ağır baskı altındayız, amirlerimiz bize zulmediyorlar.” diyorlar ama seslerini duyuramıyorlar. Polis sahipsiz, arkadaşlar, polisin derdiyle dertlenen yok.

Geçmişte polis intiharlarını duyardım, genç polislerin intiharlarını duyduğumda şöyle düşünürdüm: Ya, hayatının baharında, delikanlı çağında bu çocuklar neden intihar ediyor? Şimdi on beş yıllık, yirmi yıllık polisler intihar ediyor arkadaşlar. Emeklilik yaşına gelmiş bir polis neden intihar eder hiç düşündünüz mü?

Haftada kırk saat çalışması gereken polis haftada elli dokuz saat çalışıyor

2014 yılında Kamu Denetçiliği Kurumunun raporu var, diyor ki o raporda: “Haftada kırk saat çalışması gereken polis haftada elli dokuz saat çalışıyor.” Yine, aynı raporda “Polislerin ağır çalışma şartları nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunun, cinnet vakalarının, intihar vakalarının meslek içerisinde çok sık görüldüğünün, aile ve sosyal hayatlarında sıkıntıların, şiddetli geçimsizlik ve boşanma vakalarının çok sık yaşandığının, yaşam kaliteleri ve standartları ile mesleki motivasyonlarının düştüğünün tespit edildiği” yazıyor.

Polisin 30 tane ek görevi var

Polis, Fransa’da günde sekiz saat çalışıyor, Danimarka’da sekiz saat çalışıyor, İtalya’da altı saat çalışıyor, Türkiye’de on-on iki saat çalışıyor arkadaşlar. Bir de ek görevler var polisin yaptığı; maç angaryası var, devlet büyüklerini karşılama var; polisin 30 tane ek görevi var arkadaşlar.

Polis kurumsal olarak sahipsiz; polisin haklarını koruyacak sendikası yok

Arkadaşlar, polis sahipsiz. Polis kurumsal olarak sahipsiz; polisin haklarını koruyacak sendikası yok. Dünyanın her ülkesinde polis sendikası var. Bakın, Fildişi Sahili’nde var, Nijer’de var, Avrupa’da da var, her yerde var. Almanya’da 2 tane polis sendikası var. Yine, Avrupa’da EuroCOP var, Polis Sendikaları Konfederasyonu. Ne yapıyor polis sendikası? Alman Polis Sendikasının sitesinden aldım bunu, diyor ki: “Polisin ve emekli polisin mesleki, toplumsal, ekonomik, ekolojik ve kültürel çıkarlarını savunur. Sendika her şeyden önce özellikle üyelerinin genel çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi, memuriyet ve iş hukukundaki haklarının iyileştirilmesi için çalışır.” Bakın, dikkatle dinleyin, “Polis sendikası kendini hükümetlerden, yönetimlerden, siyasal partilerden ve dinî topluluklardan bağımsız görür.” diyor. “Polislik mesleğinin militarist değil, sivil olduğunu savunur ve bunu korur.” diyor. “Güvenlik hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı  çıkar.” diyor, polis sendikasından bahsediyorum.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
Misafir 1 yıl önce
Ne kadar isabetli tesbit Tebrikler
17
açık