Yasemin ŞENGÖR

Yasemin ŞENGÖR

Engelli Öğretmenler Atama Takviminin Yayınlanmasını Bekliyor?

Engelli Öğretmenler Atama Takviminin Yayınlanmasını Bekliyor?

Dünya Engelliler Günü’ nün  2022 temasında vurgulanmak istenenlerden biri de kamu ya da özel sektörde engelli istihdamı ve bu kapsamda yapılacak yenilikçi uygulamalar. O halde bugün; “engelli öğretmen takvimi neden yayımlanmadı?” sorusunu sormanın tam zamanı...

 Konuyla biraz yakından ilgilenmişseniz; ülkemizde engelli öğretmen istihdamının özel sektörde oldukça dar bir alan olduğunu engelli öğretmenlerimizden duymuşsunuzdur.  Engelli öğretmen istihdamının, atamaların yıl sonu gelmeden gerçekleştirilmemesi halinde  Milli Eğitim sistemimiz için de bir hüsrana dönüşmesini istemiyoruz. Çünkü kapsayıcı kalkınmadan söz edebilmemiz için öncelikle kamu alanında istihdama yönelik uygulamaların eşitlikçi ve kapsayıcı biçimde, çeşitliliğe vurgu yapacak tarzda, adaletli olarak gerçekleştirilmesi gerekir.

Bilindiği gibi İlk kez 1992’ de kutlanmaya başlanan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ nün bu yılki teması “Kapsayıcı kalkınma için dönüştürücü çözümler: erişilebilir ve eşitlikçi bir dünyayı beslemede inovasyonun rolü” şeklinde belirlenmişti. Birleşmiş milletler tarafından günün anlam ve önemine dair yapılan açıklamada; BM’ nin 2030 sürdürülebilir kalkınma planlarının ana çizgisini oluşturan “kimseyi geride bırakma” vurgusu dikkat çekti. Bu kapsamda BM tarafından 5 Aralık’ ta yapılacak küresel sanal toplantıda temanın;

  • iş sektöründeki küresel gelişmelerin ve teknolojik yaklaşımların istihdamda engelliliği de kapsaması,

  • kamu ve özel sektörde çeşitliliği destekleyecek biçimde,  eşitsizliğin azaltılmasında kapsayıcı kalkınma,

  • engelliliği kapsayıcı kalkınma konusunda dönüştürücü çözümlerde istihdam ve eşitlik alanı olarak spor, başlıkları ile konuşulacağı dikkat çekiyor.

Dünya Engelliler Günü’ nde bu yıl; özel gereksinimli bireylerin toplum hayatına üretken olarak katılmalarında, yaratıcı  projelerin öne çıkarılmasını esas alan bir tema vurgusu görmekteyiz. Bizlerden, teknolojik gelişmelerle oldukça hızlı biçimde değişen ve dönüşen bir dünyada bu değişim sürecinin engellileri de kapsaması gerektiği üzerinde düşünmemiz isteniyor. Bu temanın eğitim dünyasında uygulamaları üzerine tartışmanın ve bu konuda mevcut kaynaştırma eğitim sistemimizi geliştirmek için dönüştürücü çözümler ve projeler üretmenin gerekliliğini hatırlatalım. Eğitim sistemimiz içinde kaynaştırma ve destek eğitim uygulamalarımızın 'kimseyi geride bırakma' düşüncesinin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Özel gereksinimli öğrencilerimizin gizil güçlerinin ve mevcut potansiyellerinin okul sıralarında ortaya çıkartılmasının esas alındığı yenilikçi projelere de gereksinim duyuyoruz. Özel çocuklarımızın eğitim sistemimiz içinden doktor, avukat, öğretmen, akademisyen, başarılı iş insanları, ressam, sanatçı, sporcu vs. olarak çıkması hepimiz için bir kazanç ve gururdur. Mevzuatlarımızda ‘engelli öğretmen’ olarak istihdam ettiğimiz öğretmenlerimiz de başarılı uygulamalarla karşımıza çıkmakta, azimleri ile öğrencilerine örnek olmakta ve özel gereksinimli öğrenciler için de bir motivasyon kaynağı halini almaktadırlar. Bu öğretmenlerimizin deneyimlerinden daha fazla yararlanabilmeliyiz. 

Bu vesileyle soralım; engelli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Engelli öğretmen takvimi ne zaman yayımlanacak? Milli Eğitim sistemimiz içinde özel bireyler olarak eğitimini tamamlayan, eğitim fakültesi kazanmış ve öğretmen unvanıyla mezun olmuş engelli öğretmenler atama bekliyor. Bu konuda sesini duyurmak isteyen öğretmenlerimiz; engelli öğretmen atama takvimi ne zaman yayımlanacak, konusunda bilgi talep ediyor.

Bilindiği gibi engelli öğretmenlerimizin atamaları Milli Eğitim sistemimiz içinde çeşitli biçimlerde yapıla gelmiştir. Bir dönem,  atama ve tercih  zamanlarında hakkında komisyon kararı verilerek mesleğe başlatılan öğretmenlerimiz, 2014’ten bu yana  Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı EKPSS-Lisans puan üstünlüğüne göre özel bir kontenjan ayrılarak atanmaktadır. Bu kapsamda daha önceki yıllarda uygulamalar incelendiğinde engelli öğretmen alımlarının öğretmen ilk atama ve ek atama işlemlerinin tamamlanmasının ardından gerçekleştirildiği görülmektedir. 2021 yılı içinde ön başvurular ve tercihler Kasım ayının başında alınmış atama sonuçları da 3 aralık 2021 Dünya Engelliler Günü’ nde açıklanmıştı.  2022 yılı için ise henüz Engelli Öğretmen Adaylarının Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu yapılmadığı gibi konuyla ilgili bir açıklamada gelmemiştir.

Engelli öğretmen adaylarının öğretmenliğe başvuru duyurusunun gecikmiş olması ve konuyla ilgili bir açıklamanın bulunmaması doğal olarak engelli öğretmenlerimizi kaygılandırmaktadır. Belirsizlik yaratan bu durum mevcut koşullar içinde olağan atama süreçlerinin ardından duyurulacak özel kontenjanlarla öğretmenliğe başvuru yapmayı bekleyen engelli öğretmenlerimizi tedirgin etmektedir. Engelli öğretmenlerimiz mevcut mevzuatlarımıza göre gerçekleştirilen uygulamalara üniversite eğitimlerini almış ve hayatlarını planlamıştır.  Dolayısıyla da beklentileri atama takviminin biran önce duyurularak atamalarının yapılmasıdır. Engelli öğretmen atama takviminin biran önce yayımlanması ve atama bekleyen öğretmenlerimizin daha fazla belirsizlik stresi içinde bekletilmemesi talebimizdir. Umudumuz da atamaların biran önce gerçekleştirilmesi yönündedir.

Bu vesile ile  3 Aralık Düğnya Engelliler Günü’ nün öze gereksinimli birey olmanın, üretken ve mutlu biçimde hayata atılmaya engel olmadığını bir kere daha belirtelim. Sen de farkında ol ve kimseyi geride bırakma. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yasemin ŞENGÖR Arşivi